Bratislava a Komárno mohli byť opäť zelené! Zakročili však regionálni hygienici

NETKY.SK • 8 Október 2021, 06:13 • 2 min
Bratislava a Komárno mohli byť opäť zelené! Zakročili však regionálni hygienici

BRATISLAVA - Okresy Bratislava a Komárno budú od pondelka (11. októbra) aj naďalej v oranžovej farbe.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

V 38 okresoch je vysoká úroveň komunitného šírenia nového koronavírusu. Na štvrtkovej tlačovej konferencii o tom informoval riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Matej Mišík. Upozornil, že v piatich okresoch je pozitivita PCR testov vyššia ako 25 percent.

 

Presúvanie covidových pacientov sa začalo

Výjazdy záchranárov k pozitívnym pacientom zaznamenali opäť nárast. Najviac v Žilinskom, Košickom a Prešovskom kraji. "Najhoršia situácia, čo sa týka hospitalizácií aj výjazdov, je v Žilinskom kraji," upozornil Mišík. Nemocnice v tomto kraji dosahujú podľa jeho slov 30-percentnú obsadenosť v porovnaní s maximom z predošlej vlny. Na Kysuciach, v Starej Ľubovni či Bardejove sú nemocnice na polovici maxima z druhej vlny.

 

 

V Žilinskom kraji je s potvrdeným ochorením Covid-19 hospitalizovaných už 140 ľudí, mnohí na pľúcnej ventilácii. Najkritickejšia situácia je v Čadci, odkiaľ už pre kapacitné možnosti začali presúvať covidových pacientov do okolitých nemocníc. V Kysuckej nemocnici leží už 50 pacientov. 

 

Nemocnice zapĺňajú nezaočkovaní

Mišík upozornil, že štvrtinu pozitívnych tvorili počas minulého týždňa osoby mladšie ako 18 rokov, hoci v populácii majú 19-percentné zastúpenie. Najvyššia sedemdňová incidencia PCR testov bola v okrese Stará Ľubovňa. "Došlo tam oproti minulému týždňu k nárastu, výrazný nárast bol aj v Stropkove," uviedol. Dôvodom zhoršujúcej sa epidemickej situácie sú podľa Mišíka svadby a oslavy, na ktoré cestujú ľudia naprieč Slovenskom v kombinácii s nízkou zaočkovanosťou dotknutých oblastí.

 

 

Situácia sa, naopak, zlepšuje v okrese Skalica. Ten by mohol byť nabudúce presunutý z bordovej do červenej fázy COVID-automatuPočas minulého týždňa pribudlo približne 15 000 prvoočkovaných. "Ide o mierny pokles oproti minulému týždňu," dodal s tým, že nad 70 rokov je stále nezaočkovaných 185 000 osôb.

 

Denne prijali nemocnice priemerne 80 osôb s novým koronavírusom. "Veľkú časť týchto príjmov tvorili nezaočkované osoby, čo je aj pekný dôkaz o efektívnosti vakcín," doplnil. Od pondelka 11. októbra bude v druhom stupni ohrozenia, teda v bordovej fáze, 16 okresov. Červených okresov bude 43, oranžových 20.

 

Mohlo by vás zaujímať: V Portugalsku je zaočkovaných 85 percent populácie. Za úspechom stojí bývalý generál ponorky

 

Rozdelenie okresov

Oranžová farba – stupeň ostražitosti: okresy Banská Štiavnica, Bratislava I-V, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Komárno, Malacky, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Prievidza, Šaľa, Senec, Topoľčany, Trnava a Turčianske Teplice.

 

Bratislava a Komárno mohli byť od nasledujúceho týždňa v zelenej fáze, ale regionálni hygienici sa ich rozhodli ponechať v oranžovej farbe. Dôvodom je, že sa podľa nich v hlavnom meste zhoršuje situácia a z „matematického pohľadu“ by Bratislava mala byť v červenej farbe.

 

Bratislava má pritom zaočkovaných viac ako 75 % ľudí nad 50 rokov. Regionálni hygienici sa obávajú spoločenských akcií, ako sú stužkové či detské akcie, kde by sa pri uvoľnení opatrení mohla začať šíriť nákaza oveľa rýchlejšie. 

 

img

 

Červená farba – prvý stupeň ohrozenia: okresy Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Brezno, Bytča, Dolný Kubín, Gelnica,  Ilava, Kežmarok, Krupina, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Myjava, Nitra, Nové Mesto nad Váhom, Piešťany, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Sabinov, Senica, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Trebišov, Trenčín, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina, Zlaté Moravce a Zvolen.

 

Bordová farba – druhý stupeň ohrozenia: okresy Bardejov, Čadca, Detva, Humenné, Košice I-IV, Košice-okolie, Kysucké Nové Mesto, Námestovo, Ružomberok, Skalica, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník.

 

V okresoch Čadca, Stará Ľubovňa, Bardejov a Svidník, ktoré majú denné prírastky infikovaných prislúchajúce najhoršej - čiernej farbe - regionálni hygienici, naopak, od sprísňovania režimu upustili. Chcú zistiť, ako sa v najbližších dňoch prejavia nedávno zavedené prísnejšie opatrenia.

 

Prečítajte si tiež: V DSS spúšťajú očkovanie treťou dávkou vakcínytwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies