Boris Kollár: O cenách potravín treba diskutovať, otázne sú peniaze na opatrenia

NETKY.SK • 30 Január 2022, 14:49 • 2 min
Boris Kollár: O cenách potravín treba diskutovať, otázne sú peniaze na opatrenia

BRATISLAVA - Podľa Borisa Kollára je otázne, odkiaľ na prípadné opatrenia zobrať peniaze a či obchodníci skutočne ceny vybraných produktov znížia. Povedal to v nedeľnej diskusnej relácii V politike na TA3 s tým, že o tom budú v koalícii rokovať.

slovakia

left justify in out

Ak by sa DPH na vybrané potraviny znížila na päť percent, v štátnom rozpočte by to podľa šéfa parlamentu spravilo "dieru" 100 až 150 miliónov eur. Kollár však poukázal, že opatrenia už prijali Poliaci i Maďari a zrejme dôjde k nákupnej turistike Slovákov do týchto krajín. „Keď neurobíme nič, tak diera v rozpočte bude tak či tak, pretože ľudia nebudú nakupovať na Slovensku, ale v zahraničí," povedal Kollár.

 

img

 

Priznal však, že nevie, z akého sektora by sa na zníženie DPH na vybrané potraviny zobrali peniaze. Pochybnosti má aj v tom, či obchodníci aj po znížení DPH skutočne upravia ceny nadol. „Doplatili by na to producenti potravín, spotrebitelia a opäť by zarobili reťazce," podotkol s tým, že chce o riešení situácie v koalícii rokovať.

 

Podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD) skritizoval vládu za neriešenie tohto problému, hoci bola od jesene 2021 upozorňovaná na príchod vlny zdražovania. „Je koniec januára a nie je žiadne riešenie," poznamenal s tým, že vláda má k dispozícii 200 miliónov eur, ktoré na to môže použiť. To, aby po znížení DPH došlo aj k reálnemu zníženiu cien, by sa podľa Blanára dosiahlo zavedením "dvojitých cien". „Obchodníci by uviedli cenu pred, ale aj po znížení, a každý by si mohol vypočítať, ako sa cena znížila," vysvetlil s tým, že by dodržiavanie nariadenia kontrolovala aj obchodná inšpekcia.

 

img

 

Politici diskutovali aj o obrannej dohode so Spojenými štátmi americkými. Blanár vyhlásil, že ide o nepotrebnú a nebezpečnú zmluvu. Hrozbu vidí vo vojenských základniach, jadrových zbraniach i v prítomnosti cudzích vojsk. „Sme riadny člen NATO, nie je potrebné, aby tu prišla cudzia armáda," skonštatoval Blanár.

 

Kollár reagoval, že opozícia "trepe a zavádza" ľudí. Keď v minulosti vládol Smer-SD, podľa predsedu parlamentu takúto zmluvu už pripravil, rovnako aj nakupoval americké vojenské vrtuľníky i stíhačky. „Keď nie sú vo vláde, Američania sú pre nich tí najhorší," podotkol predseda parlamentu. Kollár uviedol, že nemá problém, aby na Slovensko prišli českí či litovskí vojaci pomáhať na hranice zvládať prípadnú migračnú vlnu z Ukrajiny.

 

Prečítajte si: Sme rodina nerozumie, prečo prezidentka chce interpretačnú doložku k obrannej dohode s USA

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies