Boris Johnosn nechcel na jeseň zaviesť lockdown, lebo zomierali najmä starí ľudia

NETKY.SK • 21 Júl 2021, 08:37 • 2 min
Boris Johnosn nechcel na jeseň zaviesť lockdown, lebo zomierali najmä starí ľudia

VEĽKÁ BRITÁNIA - Britský premiér Boris Johnson sa zdráhal zaviesť na jeseň lockdown, pretože si myslel, že na ochorenie COVID-19 zomierajú hlavne ľudia nad 80 rokov.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

V rozhovore pre BBC to povedal jeho bývalý poradca Dominic Cummings. Predseda britskej vlády podľa neho chcel radšej nechať „zaplaviť krajinu“ koronavírusom, ako zničiť jej ekonomiku, a tiež mu vraj napísal, že už neverí Národnej zdravotnej službe (NHS), že je zahltená.

 

img

Johnson 31. októbra vyhlásil štvortýždňový lockdown pre Anglicko, ktorý sa začal 5. novembra. Jeho cieľom bolo podľa premiéra ochrániť NHS, keďže dáta naznačovali, že bez tvrdého zákroku bude v Británii vysoký nárast úmrtí, ktorý by mohol dosiahnuť aj niekoľko tisíc denne. Podľa správ v aplikácii WhatsApp z 15. októbra, ktoré mala BBC možnosť vidieť, Johnson síce napísal, že ním „mierne otriasli niektoré dáta o úmrtiach“ na COVID-19, ale zároveň uviedol, že priemerný vek zomierajúcich je okolo 81 - 85 rokov a údaje ukazujú, že „nepôjdeme do celoštátneho lockdownu“.

 

img

Rozhovor s Cummingsom, ktorý na Downing Street skončil v novembri, s Laurou Kuenssberg načrel do viacerých tém, okrem iného aj jeho kontroverzného rozhodnutia odviezť rodinu do grófstva Durham po začiatku prvého lockdownu. Tiež počas neho povedal, že vlani začiatkom pandémie chcel premiér pokračovať v pravidelných osobných stretnutiach s kráľovnou Alžbetou II., ale on ho varoval, že ak tak urobí, panovníčka môže zomrieť, ak sa nakazí koronavírusom. Toto tvrdenie Downing Street aj Buckinghamský palác odmietli komentovať.

 

Prečítajte si: V Anglicku zrušili väčšinu pandemických opatrení! Premiér Johnson vyzval k opatrnosti

 

img

Novinárka v rozhovore Cummingsa opakovane vyzývala, aby podložil svoje tvrdenia. Curmings vraví, že mnoho jeho tvrdení potvrdí verejné vyšetrovanie.

Hovorca úradu premiéra v reakcii na rozhovor uviedol, že Johnson „prijal opatrenia potrebné na ochranu životov a živobytia, ktoré sa riadia najlepšími vedeckými radami“. „Vláda, ktorú vedie, zabezpečila najrýchlejšie zavedenie očkovania v Európe, zachránila milióny pracovných miest prostredníctvom schémy nútených dovoleniek a zabránila zahlteniu NHS tromi celoštátnymi lockdownami,“ dodal hovorca.


 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies