Africká únia víta rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN vyzývajúcu na prímerie v Gaze

NETKY.SK • 14 Jún 2024, 19:33 • 2 min
Africká únia víta rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN vyzývajúcu na prímerie v Gaze

ADDIS ABEBA - Predseda komisie Africkej únie (AÚ) Moussa Faki Mahamat v utorok privítal rezolúciu prijatú Bezpečnostnou radou Organizácie Spojených národov zameranú na dosiahnutie komplexnej dohody o prímerí s cieľom ukončiť vojnu v Gaze.

slovakia

left justify in out

Predseda komisie AÚ„víta prijatie rezolúcie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov 2735 (2024), ktorá schválila trojfázový plán prímeria zameraný na ukončenie osemmesačnej vojny v Gaze,“ uvádza sa vo vyhlásení AÚ z utorka.

Bezpečnostná rada OSN v pondelok prijala rezolúciu usilujúcu sa o komplexnú dohodu o prímerí v troch fázach s cieľom ukončiť vojnu v Gaze.

Predseda komisie Faki potvrdil, že posledná rezolúcia, ktorá je štvrtou od začiatku konfliktu, obnovila nádej na diplomaciu a politické urovnanie, ako aj na zastavenie strašných humanitárnych následkov v Gaze. "Predseda vyzýva Izrael aj Hamas, aby bezpodmienečne dodržiavali túto rezolúciu o okamžitom a trvalom prímerí a bez akéhokoľvek odkladu plne implementovali jej podmienky," uviedol.

Poznamenal tiež, že okamžité a trvalé zastavenie nepriateľských akcií ukončí utrpenie palestínskeho ľudu a umožní prepustenie izraelských rukojemníkov a palestínskych väzňov a ďalších občanov zadržiavaných ako rukojemníkov.

Šéf komisie AÚ tiež opätovne potvrdil plnú solidaritu a neochvejnú podporu Africkej únie riešeniu v podobe dvoch štátov, pričom Izraelci a Palestínci budú žiť vedľa seba v mieri, v rámci bezpečných a uznaných hraníc, v súlade s medzinárodným právom a príslušnými AÚ a OSN. uznesenia.

Rezolúcia bola prijatá 14 hlasmi za a Rusko sa zdržalo hlasovania a zároveň vyzýva obe strany konfliktu, aby v plnej miere implementovali podmienky návrhu „bezodkladne a bez podmienok“.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Xinhua, Foto: Xinhua / JINI / Gideon Markowicz
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies