Mária Kolíková kritizuje, že sa o kolúznej väzbe rokuje ako o poslaneckom návrhu

NETKY.SK • 14 Máj 2021, 11:38 • 2 min
Mária Kolíková kritizuje, že sa o kolúznej väzbe rokuje ako o poslaneckom návrhu

BRATISLAVA – Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková kritizuje, že taký inštitút, akým je kolúzna väzba, je prerokúvaný ako poslanecký návrh. O kolúznej väzbe hovorí ako o kľúčovom inštitúte v rámci trestného konania. Podotkla, že na príprave zmeny legislatívy sa vôbec nezúčastnili orgány činné v trestnom konaní.

slovakia

left justify in out

Právnu úpravu do parlamentu predložila poslankyňa za hnutie Sme rodina Petra Hajšelová. Kolúzna väzba by mohla vďaka zmene legislatívy trvať najviac päť mesiacov. Kolíková návrhu vyčíta aj to, že neobsahuje žiadne prechodné ustanovenia.

 

 

img
Ministerka dôrazne odmieta právnu úpravu, ktorá je navrhovaná takýmto spôsobom. Podľa nej sa môže narušiť trestné konanie či zmariť trestné vyšetrovanie vo veciach, v ktorých sú obvinené osoby v kolúznej väzbe. Dodala, že v rozprave zaznelo veľa dezinformácií a neprávd, ktoré súvisia s väzbou. Uviedla, že v kolúznej väzbe je sedem osôb a z nich sú traja, o ktorých vie verejnosť a súvisia s kauzami, ktoré sú vyšetrované. Tvrdí, že vo vládnom návrhu zákona je pripravená postaviť sa ku kolúznej väzbe a riešiť ju. To znamená sprísniť podmienky, keď sa o nej rozhoduje. Ministerstvo spravodlivosti tiež chce podľa nej skrátiť celé trestné konanie, s úpravou legislatívy by mali prísť na ďalšiu schôdzu parlamentu.

 


Predseda parlamentu Boris Kollár  v rozprave uviedol, že Kolíkovú prosil o zmenu zákona na jeseň minulého roka. „Ja si myslím, že priemerný právnik by to za tri-štyri mesiace zhltol. Vy ste sa na to vykašľali, pani ministerka," zdôraznil. Spýtal sa jej, koľko mŕtvych ešte potrebuje. V druhom čítaní sa podľa neho dajú všetky veci v návrhu Hajšelovej ešte upraviť.

 

img


Na základe zmien v Trestnom poriadku sa má skrátiť aj základná lehota väzby, a to zo sedem na šesť mesiacov. Skrátiť sa majú celkové lehoty väzby v prípravnom konaní spolu s väzbou v konaní pred súdom, a to diferencovane. Ak je vedené trestné stíhanie pre zločin, lehota sa skracuje z 36 mesiacov na lehotu 24 mesiacov. Ak je vedené trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin, lehota sa skracuje zo 48 mesiacov na 36 mesiacov. Diferencovane skrátiť sa majú aj lehoty väzby v prípravnom konaní. Ak je vedené trestné stíhanie pre prečin, skracuje sa lehota zo siedmych na šesť mesiacov. Ak je vedené trestné stíhanie pre zločin, skracuje sa lehota z 19 mesiacov na 12 mesiacov. Ak je vedené trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin, lehota 25 mesiacov sa skracuje na 19 mesiacov.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Nikoleta Preložníková
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies