Bez dotácií by sa trh so slnečnými kolektormi prepadol

NETKY.SK • 9 August 2010, 06:35 • 2 min
Bez dotácií by sa trh so slnečnými kolektormi prepadol

Bez dotácií by sa trh so slnečnými kolektormi prepadol

slovakia

left justify in out

V rámci programu vyššieho využitia biomasy a slnečnej energie v domácnostiach bolo od 20. apríla 2009 do 15. júla 2010 schválených spolu 2423 žiadostí o dotácie v sume viac ako 2,37 milióna eur. Z nich na slnečné kolektory pripadlo 2,09 milióna eur. Zo schválených žiadostí bolo 1998 na inštalácie slnečných kolektorov a 425 na kotly na biomasu. Z celkovej schválenej sumy 8 miliónov eur sa tak za 15 mesiacov nevyčerpala ani tretina. Vyplýva to z údajov komunikačného oddelenia Ministerstva hospodárstva a výstavby (MHV) SR.
      "Pritom už rok platí dvojnásobná dotácia vo výške až 200 eur na štvorcový meter absorpčnej plochy slnečných kolektorov. Necelých 2000 schválených žiadostí o dotácie na kolektory za spomínané obdobie je aj na slovenské pomery veľmi málo. Pritom bez dotácií by v čase krízy došlo k výraznému prepadu predaja. Odhadom až na 90 % namontovaných slnečných kolektorov pre obyvateľstvo boli poskytnuté dotácie," konštatoval riaditeľ slovenského výrobcu slnečných kolektorov Thermo|Solar Žiar, s. r. o., Žiar nad Hronom Milan Novák.
      Poukázal na to, že rozvoj OZE je všade vo svete až existenčne závislý od dotácií. "Situácia na Slovensku je pozitívne ovplyvnená najmä vďaka pokračujúcim štátnym dotáciám na zavedenie slnečných kolektorov. Pre občanov je v súčasnosti kúpa dotovanej solárnej zostavy na prípravu teplej vody najvýhodnejšou za posledných 15 rokov," priblížil.
      Táto situácia však podľa neho dlho nepotrvá, keďže na svetových burzách medziročne vzrástli ceny medi a ďalších kovov. "Je len otázkou času, kedy budú výrobcovia kolektorov nútení premietnuť rast cien vstupov do realizačných cien. Tiež nie je jasné, či sa nájdu ďalšie finančné zdroje na dotácie po vyčerpaní vyčlenenej spomínanej sumy," doplnil Novák.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies