Belgické stíhačky na misiách v Iraku a Sýrii nalietali vyše 7-tisíc hodín

NETKY.SK • 20 Marec 2017, 15:32 • 2 min
Belgické stíhačky na misiách v Iraku a Sýrii nalietali vyše 7-tisíc hodín

BRUSEL - Belgické bojové stíhačky F-16 absolvovali okolo 7000 letových hodín v rámci bojov proti teroristickej skupine Islamský štát (IS) v Iraku a v Sýrii. Uviedol to belgický minister obrany Steven Vandeput.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Belgicko je zapojené do vojenskej operácie Púštny sokol, ktorá je súčasťou aktivít medzinárodnej koalície bojujúcej proti IS pod taktovkou Spojených štátov. Belgicko poskytlo koalícii šesť stíhačiek Lockheed Martin F-16AM na prieskumné, zásahové a podporné misie. Stíhačky operujú z jordánskej Leteckej základne Muwaffaka Saltího v blízkosti mesta Azrak. Zhruba polovicu 120-členného belgického personálu tvoria technici a zbrojní experti, druhú polovicu vojenskí piloti (s dvojmesačnou rotáciou), plánovači a ochranná jednotka na letisku.

 

Podľa informácií tlačovej agentúry Belga sa nalietané hodiny belgických stíhačiek netýkajú len súčasnej operácie, ktorá prebieha od polovice roku 2016 a bude trvať do konca mája 2017, ale aj predošlých vojenských akcií prebiehajúcich od októbra 2014 do júna 2015. Ak na začiatku belgické lietadlá zasahovali najmä nad územím Iraku, v súčasnosti už pôsobia aj v Sýrii. Belgický parlament v období rokov 2014-15 nedal rezortu obrany súhlas na vojenské misie v Sýrii.

 

V rámci súčasnej misie majú belgické stíhačky na konte už vyše 3400 letových hodín. Počas ich misií došlo v 45 percentách prípadov aj k použitiu zbraní. Belgické lietadlá v 80 percentách prípadov zasahujú proti cieľom IS v Iraku, zvyšok aktivít uskutočňujú nad územím Sýrie.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Jozef Botos
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies