Automatický vstup do II. piliera je už v platnosti

NETKY.SK • 2 Máj 2023, 11:30 • 2 min
Automatický vstup do II. piliera je už v platnosti

1. mája 2023 vstúpila do účinnosti ďalšia časť novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorá zavádza automatický vstup do II. piliera, a to pri vzniku prvého dôchodkového poistenia v I. pilieri do veku 40 rokov. Zároveň zostáva zachovaný dobrovoľný vstup a zvyšuje sa hranica vstupu do II. piliera pre poistencov, ktorí už sú dôchodkovo poistení, ale ešte do II. piliera nevstúpili, a to z dnešných 35 rokov na 40 rokov.

slovakia

left justify in out

Táto zmena sa dotkne hlavne študentov, ktorí končia štúdium a plánujú sa prvýkrát zamestnať po 1. máji 2023. Rovnako sa automatický vstup dotkne osôb do 40 rokov, ktoré predtým nemali povinnosť platiť odvody na dôchodkové poistenie. Tieto osoby budú mať možnosť počas prvých 180 dní od vzniku poistenia zvoliť si dôchodkovú správcovskú spoločnosť (DSS) sami, v opačnom prípade vyberie DSS Sociálna poisťovňa. Účasť v II. pilieri nebude povinná. Sporiteľ bude mať možnosť z tohto systému do dvoch rokov vystúpiť a zároveň bude mať právo do II. piliera opäť vstúpiť. Veková hranica pre automatický vstup sa bude postupne zvyšovať rovnako, ako sa bude zvyšovať dôchodkový vek. 

 

Každému poistencovi, ktorému vznikne nárok na automatický vstup do II. piliera, zašle Sociálna poisťovňa v lehote 60-tich dní informačný list, v ktorom mu oznámi vznik účasti na starobnom dôchodkovom sporení. Rovnako ďalšie informácie súvisiace najmä s možnosťou uzatvoriť zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení s DSS podľa vlastného výberu alebo o možnosti vystúpiť z II. piliera.

 

Automatický vstup sa netýka osôb, ktorým vzniklo prvé dôchodkové poistenie pred 1. májom 2023, avšak tie môžu do II. piliera vstúpiť dobrovoľne do dovŕšenia 40 rokov veku, ak uzatvoria zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení s ľubovoľnou DSS.

 

Všetky dôležité informácie k téme automatického vstupu do II piliera sú zverejnené aj na stránke Sociálnej poisťovne a na stránke MPSVR SRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies