Austrália chce predchádzať požiarom vďaka špeciálnemu satelitu

NETKY.SK • 4 Marec 2020, 13:19 • 2 min
Austrália chce predchádzať požiarom vďaka špeciálnemu satelitu

Austrálski vedci pracujú na satelite, ktorý krajine pomôže bojovať proti lesným požiarom. Zariadenie s veľkosťou kufríka bude obsahovať infračervené detektory upravené na pozorovanie dominantnej vegetácie - najmä eukalyptov alebo kríkových porastov. Experti budú môcť vďaka zozbieraným dátam vykonať všetky potrebné kroky na elimináciu vzniku požiarov.

slovakia

left justify in out

Nové satelity monitorujú krajinu 

Austrália už používa satelity na monitorovanie potenciálneho požiaru. Patrí medzi ne aj európsky Sentinel-2, ktorý vďaka kamere kontroluje stav vegetácie. Tím z Austrálskej národnej univerzity  v Canberre tvrdí, že nový satelit ponúkne oveľa detailnejšie informácie. Jadro systému tvoria senzory pôvodne vyvinuté pre astronómiu. "Budeme môcť pozorovať napríklad zmeny v množstve listov, obsahu lignínu či vody. Všetky tieto faktory súvisia s podmienkami, ktoré ovplyvňujú 'množstvo paliva' pre požiare," povedala členka tímu Marta Yebra.

 

img

 

Satelit chcú do vesmíru vyslať o niekoľko rokov

Jej kolega Rob Sharp objasnil, že infračervené detektory pochádzajú z vývoja Giant Magellan Telescopu. Podľa vedcov z ANU potrvá ešte niekoľko rokov, kým satelit zostavia, otestujú a vyšlú do vesmíru. Už teraz však premýšľajú nad systémom viacerých zariadení, ktoré by poskytli ešte lepšie informácie.

 

img

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Gabriela Nagyova
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies