Asociácia železničných dopravcov a České dráhy kritizujú stav slovenských železníc

NETKY.SK • 28 Marec 2023, 12:30 • 2 min
Asociácia železničných dopravcov a České dráhy kritizujú stav slovenských železníc

BRATISLAVA - Asociácia železničných dopravcov Slovenska (AROS) spolu s Českými dráhami (ČD) upozorňujú na zlý stav slovenskej železničnej infraštruktúry, ktorý začína byť život ohrozujúci. Apelujú na Železnice Slovenskej Republiky (ŽSR) a žiadajú okamžitú nápravu.

slovakia

left justify in out

ŽSR a Ministerstvo dopravy (MD) reagovali, že si stav infraštruktúry uvedomujú. V dôsledku kritického stavu slovenských koľají a výhybiek došlo na začiatku marca 2023 v Žiline k vykoľajeniu českého osobného expresu Pendolino, čo vyvolalo kritickú reakciu od ČD. "Tento, niekedy až tristný stav infraštruktúry nám spôsobuje okrem prenášaného meškania, a tým aj narušenia vlakovej dopravy na území ČR aj súčasne zvýšené náklady na údržbu našich vozidiel jazdiacich po infraštruktúre ŽSR," reagovali České dráhy v liste pre ŽSR.

 

Generálny riaditeľ AROS Patrik Benka taktiež kritizuje stav železničnej infraštruktúry. "Dovoľujeme si pripomenúť následky kritického stavu 'našich' koľají - obchádzanie Slovenska tranzitnými nákladnými vlakmi, rozvoz tovaru z Viedne zákazníkom na západnom Slovensku kamiónmi namiesto dopravy vlakom do terminálu v Dunajskej Strede," poznamenal Benka.

 

img

 

Hovorkyňa ŽSR Ria Feik Achbergerová poznamenala, že železnice si uvedomujú súčasný stav svojej infraštruktúry. Podľa nej je známe, že ŽSR sú podfinancované zo strany štátu, pričom len na rok 2023 potrebujú na odloženú údržbu približne 33 miliónov eur. "Tieto peniaze nie sú určené na 'modernizáciu', ale na odstránenie nežiaduceho stavu, ktorý nám každoročne vzniká z nedostatočného dofinancovania," uviedla Achbergerová. ŽSR dúfajú, že aj apelovaním na kompetentných k takýmto udalostiam v budúcnosti pomocou dofinancovania nebude dochádzať.

 

MD sa stotožňuje s viacerými výhradami Českých dráh. "Ministerstvo bude naďalej pri tvorbe rozpočtu a pri jeho revíziách apelovať na to, aby sme dostali na opravy a rekonštrukcie viac peňazí, ako dostávame dnes. Čo sa týka náhrady škôd, ŽSR sú voči takýmto udalostiam poistené," uviedla hovorkyňa MD Miriama Švikruhová.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies