Asociácia slovenských divadiel a orchestrov sa zastala DPOH

NETKY.SK • 5 September 2023, 20:00 • 2 min
Asociácia slovenských divadiel a orchestrov sa zastala DPOH

BRATISLAVA - Predsedníctvo Asociácie slovenských divadiel a orchestrov (ASDO) sa zastalo Divadla Pavla Országha Hviezdoslava (DPOH) v Bratislave v súvislosti s jeho reklamnou kampaňou a vizuálom k divadelnej sezóne 2023/2024.

slovakia

left justify in out

Predsedníctvo ASDO vo svojom stanovisku považuje požiadavku na odvolanie riaditeľky divadla Valérie Schulczovej za neoprávnenú. Zároveň vyjadruje znepokojenie nad politizáciou verejnej diskusie, ktorú činnosť divadla vyvolala. Pripomína, že DPOH má vo svojom štatúte uvedené, že "...prináša odvážnu, atraktívnu a modernú dramaturgiu, má jasne vyhranené umelecké smerovanie, prináša témy minorít, marginalizovaných skupín a tém rozdeľujúcich spoločnosť a živo reaguje na to, čo sa okolo nás deje...".

 

Autori stanoviska zároveň dopĺňajú, že DPOH je jediné divadlo na Slovensku, ktoré funguje ako nezisková organizácia založená mestom Bratislava, s cieľom vytvorenia flexibilnejšieho a slobodnejšieho právneho rámca pre fungovanie divadla financovaného prevažne z verejných zdrojov.

 

"ASDO ako organizácia združujúca 23 verejných divadiel a orchestrov na Slovensku, ktorej je DPOH členom, týmto vyjadruje presvedčenie, že divadlo sa dramaturgiou svojej aktuálnej sezóny aj kampaňou k nej drží svojho štatútu," zdôrazňuje sa v stanovisku.

Motívom aktuálnej kampane DPOH je umelecká technika vitráž známa z minulých budovateľských období. Zobrazení sú na nej mladí ľudia, niektorí majú v rukách ukrajinskú, antifašistickú a dúhovú vlajku. Jeden drží v rukách odseknutú hlavu Pavla Országha Hviezdoslava.

 

Kampaň vyvolala pozitívne i negatívne reakcie. Nesúhlasí s ňou Matica slovenská, ktorá pred divadlo na stredu (6. 9.) zvoláva protest. Hlavné mesto v reakcii pre TASR označilo vizuál za vtipný a provokatívny. Podotýka, že divadlo poskytuje priestor mladým tvorcom a je otvorené pre invenčné umelecké projekty.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Teraz / TASR Foto: TASR

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies