O príspevok na počítač a tablet požiadalo vyše 30.000 žiakov

NETKY.SK • 29 Marec 2023, 18:30 • 2 min
O príspevok na počítač a tablet požiadalo vyše 30.000 žiakov

BRATISLAVA - Viac ako 152.000 žiakov základných a stredných škôl môže v aktuálnom školskom roku získať finančný príspevok na nákup nového notebooku či tabletu. Po prvom mesiaci od spustenia projektu Digitálny žiak o príspevok požiadalo viac ako 30.000 žiakov. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR v spolupráci s Digitálnou koalíciou (DK) zároveň rozširujú okruh cieľových skupín.

slovakia

left justify in out

Nárok na príspevok bude mať po novom aj takmer 3000 žiakov piateho ročníka osemročných vzdelávacích programov. Najväčší záujem o príspevok je zatiaľ medzi prvákmi stredných škôl. "V systémoch aktuálne evidujeme viac ako 19.000 registrácií žiakov prvého ročníka stredných škôl, druhou najpočetnejšou skupinou sú žiaci, ktorí pochádzajú z domácností, ktorých príjem nedosahuje 60 percent medián príjmu," vysvetlil predseda Digitálnej koalície Mário Lelovský.

 

Dočasne poverená ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí) poznamenala, že záujem o príspevok je najlepším dôkazom zmysluplnosti projektu, ktorý pomôže 152.000 deťom plnohodnotne sa zapojiť nielen do vyučovania, ale aj do bežného života dnešnej digitálnej doby. "Verím, že túto šancu využijú všetci žiaci, ktorých sa táto revolučná schéma podpory týka," doplnila.

 

img

 

Sumu 350 eur na nákup nového notebooku či tabletu budú môcť získať aj žiaci piateho ročníka osemročných vzdelávacích programov. "Ide predovšetkým o žiakov piateho ročníka (kvinty) osemročných gymnázií či študentov konzervatórií alebo starších "dobiehajúcich" študijných programov, napríklad na športových a iných odborných školách," spresnil Lelovský. Požiadavka na rozšírenie oprávnených skupín užívateľov v rámci projektu Digitálny žiak prišla od Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií SR.

 

O príspevok na nákup novej digitálnej techniky môžu žiaci a ich zákonní zástupcovia požiadať do konca júna. Podmienkou získania príspevku je vyplnenie registračného formulára na www.digitalnyziak.sk. "Na to, aby mohli žiaci čo najskôr začať pracovať so svojimi zariadeniami je potrebné, aby štátne orgány v čo najkratšom možnom čase dáta zaregistrovaných overili a potvrdili ich nárok na príspevok," uviedol Lelovský.

 

MIRRI SR v súčinnosti s Ministerstvom školstva, vedy výskumu a športu SR testuje technické riešenie overovania údajov žiakov a ich zákonných zástupcov. S overovaním dát by sa malo začať v priebehu budúceho týždňa. "Cieľom nášho odvážneho projektu je, aby všetci žiaci a študenti boli pripravení na digitálnu dobu a aby sa mohli úspešne uplatniť pri ďalšom štúdiu alebo v zamestnaní," uzavrela Remišová. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies