Andrej Danko vyjadril dôležitosť fungovania koalície

NETKY.SK • 2 Január 2020, 08:33 • 2 min
Andrej Danko vyjadril dôležitosť fungovania koalície

BRATISLAVA - Koaličná rada je nevyhnutnosť pre fungovanie štátu. Vyhlásil to predseda Národnej rady (NR) SR a šéf SNS Andrej Danko s tým, že bez nej nemôže fungovať ani premiér.

slovakia

left justify in out

Nejednotnosť

Danko skonštatoval, že v uplynulom roku fungovali rokovania koaličnej rady veľmi ťažko, a to pre nejednotnosť poslaneckého klubu Mosta-Híd a pre konflikt v Smere-SD medzi jeho predsedom Robertom Ficom a premiérom Petrom Pellegrinim.

 

Na chode koalície aj menšie strany

"Koaličná rada je nutnosť pre fungovanie štátu, hádam si nemyslíte, že ja som si vybojoval svojich 8,6 % a ja ich niekomu dám, aby tu bol za kráľa. A ja sa budem pozerať, ako tu niekto zase vládne, alebo si robí, čo chce. Na to je koaličná rada, aby sa prenášala zodpovednosť aj menšej politickej strane," vysvetlil Danko.

 

img

 

Dohoda je základ

Okrem toho vidí potrebu koaličnej rady aj pri schvaľovaní vládnych zákonov. Bez dohody v koalícii by podľa neho vláda nemohla fungovať, a teda by padla. Podotkol, že koaličná rada dáva komfort svojmu predsedovi, ktorý bez nej fungovať nemôže. Vyhlásil, že premiér má len takú dôveru, akú mu koaličná rada dá.

 

img

 

Predseda NRSR a premiér sú odlišné funkcie 

"Premiér je závislý od 76 koaličných poslancov. Ak nie sú, premiér končí. ... Súčasný predseda vlády musel prísť sem, medzi nás troch, a požiadať o dôveru. Keby mu ju ktokoľvek z nás nedal, tak premiérom nie je," povedal s tým, že on nemusel žiadať právomoci od premiéra, pretože ich získal vo voľbách.

 

img

 

Problém s koalíciou

V súvislosti s koaličnou radou skonštatoval, že v uplynulom roku fungovali rokovania veľmi ťažko. Problém vidí v tom, že nevedel, s kým zo Smeru-SD sa má rozprávať. "Toto nie je o vzťahoch, toto je tvrdá koaličná hra. Danko, Fico, Bugár. Ja potrebujem v koalícii vedieť, že ty máš 48 poslancov, ty máš koľko? Vie nám zákon prejsť? Môže Pellegrini fungovať?" skonštatoval.

 

img

 

Poukázal na to, že v septembri Smer-SD riešil svoje vnútorné vzťahy aj v súvislosti s kandidátkou, a to sa prenášalo aj na koaličnú dohodu. Tvrdí, že problém nastal, keď Fico niečo hovoril a premiér konal inak. "Premiér by mal poslúchať svojho predsedu strany. Jeho si vybral Robert Fico a Smer-SD," zdôraznil.

 

img

 

Využitie situácie

Vzhľadom na situáciu je podľa svojich slov prekvapený, že sa im v septembri podarilo presadiť 90 percent vecí. Priznal, že situáciu sa snažil politicky využiť, aby v pléne prechádzali zákony SNS. 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies