Americká obchodná komora v SR zdôrazňuje potrebu vytvorenia národnej politiky vedy a výskumu

NETKY.SK • 13 Marec 2019, 15:46 • 2 min
Americká obchodná komora v SR zdôrazňuje potrebu vytvorenia národnej politiky vedy a výskumu

BRATISLAVA – Vytvorenie národnej politiky vedy a výskumu, reformy systému ich podpory aj zvýšenie objemu verejných výdavkov do základného a aplikovaného výskumu s ex-post hodnotiacim mechanizmom efektívnosti.

slovakia

left justify in out

Potrebu týchto krokov zdôrazňuje Americká obchodná komora v SR, partnerské podnikateľské združenia a obchodné komory.

Zástupcovia podnikateľov apelujú na kompetentné orgány štátnej správy, aby boli zavedené účinné mechanizmy, ktoré "reálne pomôžu slovenskej vede a navrátia dôveru spoločnosti vo verejné inštitúcie".

 

Upozornili, že výdavky na vedu a výskum na Slovensku sú dlhodobo najnižšie spomedzi krajín Vyšehradskej štvorky a jedny z najnižších v Európskej únii (EÚ).

 

img

 

Zdôrazňujú preto potrebu vytvorenia dlhodobej vízie vrátane vybraných strategických priorít pre Slovensko, a tiež vytvorenie systematického mechanizmu podpory, ktorý by mal byť základným pilierom fungujúceho ekosystému znalostnej ekonomiky.

 

Ako uviedli podnikatelia, v období priemyslu 4.0 sú hybnou silou inovácie sprevádzané sofistikáciou ľudskej činnosti, čo vytvára veľkú príležitosť pre malé krajiny.

 

"Ak chce Slovensko pokračovať v udržateľnom ekonomickom raste, musí pochopiť, že kvalitná veda prepojená na inovácie je základnou predispozíciou pre vytváranie pracovných pozícií s vyššou pridanou hodnotou. Budeme preto podporovať aj ďalšie snahy širokej komunity zamestnávateľských a podnikateľských združení, upozorňujúce na nevyhnutnosť zásadnej reformy v tejto oblasti," skonštatovali.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies