Konferencia Salzburského fóra v Rakúsku sa zameria na migráciu, bezpečnosť a digitalizáciu

NETKY.SK • 26 Jún 2024, 10:03 • 2 min
Konferencia Salzburského fóra v Rakúsku sa zameria na migráciu, bezpečnosť a digitalizáciu

SALZBURG - Výzvy EÚ v oblasti bezpečnosti a migrácie na nasledujúcich päť rokov boli obsahom prvého dňa konferencie ministrov Salzburského fóra, ktorá sa koná 25. a 26. júna 2024 v rakúskom Laxenburgu. Okrem predstaviteľov členských štátov Salzburského fóra /Rakúsko, Česká republika, Maďarsko, Slovensko, Poľsko, Chorvátsko, Slovinsko, Bulharsko, Rumunsko/ rakúski hostitelia pozvali aj zástupcov tzv. priateľov fóra najmä z krajín balkánskeho regiónu, ako aj Nemecka a Ukrajiny.

slovakia

left justify in out

Podľa ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka zastupujúceho Slovenskú republiku sa výzvy v oblasti nelegálnej migrácie nemenia, ide o problém, na ktorý výrazne reagujú občania všetkých krajín. „Stále platí, že sa sústredíme na ochranu našich vonkajších hraníc, kým vnútorné hranice ostávajú bez dlhodobých kontrol. Z môjho pohľadu zásadnou spoločnou oblasťou je boj proti prevádzačstvu, pretože ten významne vplýva na zastavenie migračných tokov,“ povedal Matúš Šutaj Eštok.

Rovnako dôležité je podľa ministra vnútra zvládnuť návraty migrantov, a to do krajín, kde majú povolený pobyt

Matúš Šutaj Eštok pripomenul, že úspešnosť spolupráce závisí od efektívnej výmeny informácií a využívania všetkých dostupných informačných technológií. Prístup k údajom je mimoriadne dôležitý z pohľadu presadzovania práva, keďže trestnoprávne procesy v prípadoch závažnej organizovanej trestnej činnosti sa častokrát  opierajú o elektronické dôkazy. „Potrebujeme legislatívny rámec preuchovávania údajov a prístupu k nim, ktorý zohľadní judikatúru Európskeho súdneho dvora a obsiahne aj šifrované údaje,“ spresnil slovenský minister vnútra.

Výzvy v oblasti bezpečnosti pozdĺž Dunaja v súvislosti s digitalizáciou

Rakúsko, ktoré počas konferencie oficiálne odovzdáva predsedníctvo v SF Bulharsku, súčasne predsedá aj Stratégii EÚ pre dunajský región / tzv. Dunajská stratégia/. K debatám o bezpečnosti členov dunajského regiónu v tejto súvislosti prizvalo aj zástupcov balkánskych krajín a Moldavska. 

Rakúsky minister vnútra Gerhard Karner adresoval partnerom v Dunajskej stratégii otázky týkajúce sa úrovne spolupráce medzi štátom a bezpečnostnými agentúrami, problému nelegálneho obchodu so zbraňami pozdĺž Dunaja a s tým súvisiacej eskalácii násilnej kriminality, a to vo svetle možností využívania služieb umožňujúcich šifrovať komunikáciu kriminálnikov.

Podľa ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka slovenská polícia venuje dunajskej vodnej trase patričnú pozornosť. „Vieme, že rôzne komodity, vrátane munície a zbraní,  sa sofistikovane pašujú v rôznych častiach lodí. Pašeráci pritom počítajú s tým, že bezpečnostné zložky nemajú dostatočné technické vybavenie, personál, a ani presné operatívne informácie.“ Aj tu podľa neho zaúčinkuje dobrá medzinárodná spolupráca.  Ako príklad osvedčenej praxe Matúš Šutaj Eštok spomenul  spoločné hliadky s Maďarskom, ktoré kontrolujú plavidlá na spoločnej dunajskej hranici.  

Slovensko podporuje medzinárodnú iniciatívu „No More Ransom“ poukazujúcu na význam spolupráce medzi verejným a súkromným sektorom v boji proti kyberkriminalite. „K lepšiemu prístupu k elektronickým dôkazom na celosvetovej úrovni by mala prispieť ratifikácia druhého dodatku k Budapeštianskemu dohovoru o počítačovej kriminalite. Tým sa zároveň zabezpečí vysoká úroveň ochrany fyzických osôb a dodržiavanie noriem EÚ v oblasti ochrany údajov,“ povedal Matúš Šutaj Eštok a zdôraznil, že bezpečnostné zložky dlhodobo vyjadrujú potrebu jednotného celoeurópskeho prístupu k uchovávaniu dát z elektronickej komunikácie.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Tlačová odbor MV SR, Foto:
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies