Američan stíhaný vo Venezuele za špionáž sa vo väzení pokúsil o samovraždu

NETKY.SK • 22 Jún 2022, 09:42 • 2 min
Američan stíhaný vo Venezuele za špionáž sa vo väzení pokúsil o samovraždu

WASHINGTON - Američan, väznený vo Venezuele na základe obvinenia zo špionáže a plánovania útokov na ropné a elektrické zariadenia, sa vo väzení pokúsil o samovraždu. Informovala o tom v stredu agentúra AFP, podľa ktorej ministerstvo zahraničných vecí USA monitoruje správy o jeho zdravotnom stave.

slovakia

left justify in out

 

Matthewa Heatha zatkli vo Venezuele v septembri 2020 pre údajný „terorizmus" a venezuelský prezident Nicolás Maduro ho obvinil zo špionáže a plánovania útokov na ropné a elektrické zariadenia, približuje agentúra AFP.

 

img

 

Hovorca jeho rodiny v utorok večer potvrdil, že Heath „stále bojuje o život". Heathov právnik Guillermo Heredia však uviedol, že jeho mandant, bývalý príslušník námornej pechoty, je „už mimo nebezpečenstva".

 

AFP pripomenula, že Heath nie je jediným Američanom zadržaným vo Venezuele, ktorej vzťahy s USA sú veľmi napäté, keďže Caracas viní Biely dom z plánov na zvrhnutie Madurovho režimu.

 

img

 

Vo Venezuele sú väznení aj Airan Berry a Luke Denman, ktorí sa podľa venezuelských úradov v máji 2020 údajne pokúsili o Madurovo zosadenie. Dvojica Američanov bola v tom istom roku odsúdená na 20 rokov väzenia za terorizmus.

 

Okrem toho je vo Venezuele od roku 2017 zadržiavaných päť bývalých vedúcich pracovníkov spoločnosti Citgo – štyria americkí občania narodení vo Venezuele a jeden s trvalým pobytom v USA –, ktorí sú obvinení z korupcie. Washington požaduje ich prepustenie.

 

img

 

V marci boli z väzenia vo Venezuele prepustení a do USA vrátení dvaja americkí občania – Jorge Alberto Fernandez a bývalý výkonný riaditeľ spoločnosti Citgo Gustavo Cardena. K ich oslobodeniu došlo po stretnutí delegácie Spojených štátov na vysokej úrovni s Madurom.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Nikoleta Preložníková
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies