11. september 2001: Deň, ktorý sa zapísal čiernymi písmenami do dejín ľudstva

NETKY.SK • 11 September 2019, 11:27 • 2 min
11. september 2001: Deň, ktorý sa zapísal čiernymi písmenami do dejín ľudstva

BRATISLAVA - Koordinované samovražedné útoky skupiny devätnástich teroristov, pri ktorých zahynulo takmer 3 000 ľudí z 93 krajín sveta a zranenia utrpelo ďalších asi 6 000 ľudí, šokovali celý svet.

slovakia

left justify in out

Tieto tragické udalosti viedli k schváleniu tvrdej protiteroristickej legislatívy vo viacerých štátoch a k celosvetovému sprísneniu bezpečnostných opatrení a systému kontrol na medzinárodných aj vnútroštátnych letiskách. Vtedjší prezident USA George Bush ml. dokonca zmenil bezpečnostnú stratégiu svojej krajiny, kde vytýčil hlavné ciele na boj proti svetovému terorizmu.

 

img


Teroristický útok na USA sa začal o 8:45 miestneho času. Prvé lietadlo s plnými palivovými nádržami vrazilo do severnej výškovej budovy Svetového obchodného centra (WTC) v New Yorku. O 18 minút neskôr narazilo do južnej budovy druhé lietadlo. Nárazy a výbuch spôsobili v zasiahnutých výškových budovách rozsiahle požiare, následne sa budovy zrútili.

 


Tretie lietadlo teroristi nasmerovali do Washingtonu na sídlo amerického ministerstva obrany, Pentagonu, a vrazili do západnej strany budovy o 9:45. Štvrté unesené lietadlo sa zrútilo do neobývanej oblasti v Pensylvánii pravdepodobne po tom, keď sa ho niekoľko cestujúcich a posádka pokúsili znovu dostať pod svoju kontrolu. Na palubách lietadiel nikto neprežil.

 


Po bezprecedentnom teroristickom útoku vtedajší americký prezident George Bush uviedol armádu do stavu najvyššej pohotovosti a prehovoril k Američanom. "Dnes ráno zbabelec bez viery podnikol útok na slobodu." Podľa prezidenta Busha rovnaký osud postihne aj krajinu, ktorá teroristom poskytne úkryt. V reakcii na útoky vyhlásili Spojené štáty "vojnu terorizmu", uskutočnili inváziu do Afganistanu a hnutie Taliban, ktoré poskytovalo islamským teroristom zázemie, odstavili v krajine od moci.

 

img


Útočníci pochádzali zo Saudskej Arábie a ďalších siedmich arabských krajín, útok financovala al-Káida saudskoarabského militanta Usámu bin Ládina. Spojené štáty po ňom roky neúnavne pátrali, až ho napokon zastrelili príslušníci americkej špeciálnej jednotky v Pakistane. Smrť Usámu bin Ládina potvrdil 2. mája 2011 prezident USA Barack Obama.

 

img


Teroristické útoky z 11. septembra 2001 zasiahli aj ekonomiku Spojených štátov a mali negatívny dopad predovšetkým na cenu ropy na svetových trhoch. Kolaps cestovného ruchu v Európe spôsobený strachom z cestovania lietadlom viedol k stratám v príjmoch leteckých spoločností. Tieto okolnosti vplývali aj na postupný pokles amerického dolára voči euru v rokoch 2002 a 2003.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies