Akcia BUĎ ROZUMNÝ: Dopravná polícia zintenzívni ranné kontroly vodičov na zostatkový alkohol

NETKY.SK • 8 September 2023, 21:30 • 2 min
Akcia BUĎ ROZUMNÝ: Dopravná polícia zintenzívni ranné kontroly vodičov na zostatkový alkohol

Nitra – Vodiči dopravných prostriedkov by v septembri nemali podceniť zostatkový alkohol po jeho večernej konzumácii.

slovakia

left justify in out

Dopravná polícia totiž zintenzívni ranné kontroly zvyškového alkoholu vodičov aj cyklistov na e-bikoch i e-kolobežkách. Ide o súčasť preventívnej akcie proti alkoholu na slovenských cestách “BUĎ ROZUMNÝ“, ktorú organizujú Slovenské združenie výrobcov piva a sladu s Policajným zborom a BECEP Ministerstva dopravy SR. 
„September je mesiacom grilovačiek, tímbildingov a spoločenských akcií. V prípade, že ľudia na druhý deň ráno plánujú viesť dopravný prostriedok, mali by dobre zvážiť, koľko alkoholu večer predtým vypijú. V rámci preventívnej akcie „Buď rozumný“ sa v dňoch 11. až 17. septembra zameriame práve na ranné kontroly vodičov, cyklistov a kolobežkárov. Bez ohľadu na to kedy alkohol konzumujete, za volant, či „korman“ nepatrí v žiadnom čase,“ upozornil Tomáš Vrábel z dopravnej polície. Práve podcenenie zostatkového alkoholu býva problémom pri ranných jazdách v dopravnej premávke.
„Práve jesenné mesiace, kedy sa cesty znova intenzívne zapĺňajú po prázdninách môžu byť pre vodičov zradné. Alkohol by sme vždy mali konzumovať zodpovedne a s ohľadom na predpokladané aktivity alebo siahnuť po dostupných nealkoholických alternatívach ako sú napríklad nealkoholické pivo, či radlery. Platí to aj pre vodičov elektrobicyklov a e-kolobežiek, na ktoré sa tiež vzťahuje nulová hranica tolerancie pri jazde. Každý organizmus je individuálny, má svoje špecifiká a zbavuje sa alkoholu odlišnou rýchlosťou a v spojení so spánkovým deficitom ide o veľmi nebezpečnú kombináciu,“ povedal Vladimír Machalík, výkonný riaditeľ SZVPS.
Celoslovenskú akciu „BUĎ ROZUMNÝ“ zameranú na prevenciu proti alkoholu za volantom či riadidlami, organizujú od mája Policajný zbor so Slovenským združením výrobcov piva a sladu a Oddelením bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Ministerstva dopravy SR. Prebiehať bude až do októbra. V rámci akcie už prebehli špeciálne kontroly zamerané na vodičov v máji, na cyklistov v júni, na zostatkový alkohol v júli a na motocyklistov v auguste. Vodiči, ktorí dodržia zákon, budú odmenení nealko pivom, či radlermi, ktoré poskytli členovia Slovenského združenia výrobcov piva a sladu. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Monika
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies