Rovčaninová z kauzy Mýtnik dostala trojročný podmienečný trest

NETKY.SK • 11 Apríl 2022, 15:17 • 2 min
Rovčaninová z kauzy Mýtnik dostala trojročný podmienečný trest

PEZINOK – Podnikateľka Jana Rovčaninová z kauzy Mýtnik dostala pre zločin machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe spolupáchateľstvom trojročný podmienečný trest odňatia slobody s päťročným odkladom.

slovakia

left justify in out

Tiež probačný dohľad i peňažný trest vo výške 20 000 eur a v prípade jeho nezaplatenia 18-mesačný náhradný trest odňatia slobody. Zároveň má šesťročný zákaz pôsobiť v štatutárnom orgáne obchodných spoločností. V pondelok o tom rozhodla sudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku, keď schválila dohodu o vine a treste medzi prokurátorom a obvinenou. Rozhodnutie je právoplatné.

 

img

 

Sudkyňa uviedla, že Rovčaninová uzatvorila v decembri 2013 ,ako vtedajšia konateľka firmy Allexis, zmluvy na dodanie IT systémov pre Finančnú správu (FS). Prokurátor ÚŠP priblížil, že dodávateľ mal byť vopred dohodnutý a mal sa obísť postup verejného obstarávania „tým, že účelovo vytvorili domnienku existencie podmienok na výnimku z verejného obstarávania“. Vtedajší šéf FS František I. mal na to podľa prokurátora vytvoriť aj organizačnú štruktúru na čele s bývalým viceprezidentom FS Danielom Č., ktorý mal napomôcť k obstaraniu IT systémov. Na ich dodávke sa mali dohodnúť s podnikateľom Michalom S.

 

Súd mimoriadne znížil trest aj v súvislosti s tým, že Rovčaninová mala konať na základe pokynov od Michala S. Tiež pre časový odstup od spáchania skutku. V kauze Mýtnik podal vo februári prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry obžalobu na šesť osôb pre päť skutkov. Týka sa ekonomickej a korupčnej trestnej činnosti. Počas vyšetrovania vylúčili 11 trestných vecí na samostatné konania. Prokuratúra vo februári informovala, že výška škody presiahla 45 miliónov eur bez DPH. V prípade machinácií vo verejnom obstarávaní a verejnej dražbe má ísť o škodu minimálne 1,3 milióna eur bez DPH.

 

Možno vás zaujme: Peniaze z lepšieho výberu daní by mala vláda použiť na pomoc občanom, vyzval vládu Peter Pellegrinitwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies