Ak finančná motivácia na seniorov nezaberie, povinnému očkovaniu sa asi nevyhneme!

NETKY.SK • 8 December 2021, 14:39 • 3 min
Ak finančná motivácia na seniorov nezaberie, povinnému očkovaniu sa asi nevyhneme!

BRATISLAVA - Predseda vlády poukázal na drahú liečbu covidových pacientov a aj na to, že nemocničné lôžka zapĺňa najmä nezaočkovaná časť populácie.

slovakia

left justify in out

Pre zaplnené nemocnice prevažne nezaočkovanými osobami muselo Slovensko vyhlásiť lockdown. Obmedzenia však spôsobujú obrovské ekonomické škody – na ušlých ziskoch, tržbách i mzdách. Preto sa premiér Eduard Heger (OĽaNO) rozhodol podporiť finančnú motiváciu v podobe 300 eur pre ľudí vo veku 60 a viac rokov, ktorí sa dajú zaočkovať proti ochoreniu COVID-19

 

Povedal to v rozhovore pre TASR. Zdôraznil však, že tieto peniaze vníma ako poslednú inštanciu finančnej motivácie a zároveň ako prípravu na povinné očkovanie.

 

img

 

Kľúčové je zaočkovať rizikovú skupinu

Finančnú motiváciu 300 eur pre každého seniora, ktorý sa dá zaočkovať, navrhol minister financií Igor Matovič (OĽaNO). Pôvodný návrh hovoril o 500-eurovom poukaze, ktorý by sa dal využiť v službách, aby sa takto podporili najviac zasiahnuté segmenty ekonomiky.

 

Premiér Heger tiež zdôraznil, že keď videl možné ohrozenie dohody, tak okamžite inicioval rokovanie koaličných predsedov, aby sa našlo riešenie. "A aby sme zabezpečili scenár, ktorý ochráni verejné zdravie," poznamenal.

 

Predseda vlády považuje za veľmi dôležité zaočkovať najviac ohrozenú skupinu, teda ľudí nad 60 rokov. Práve táto časť obyvateľstva končí v nemocniciach a na umelej pľúcnej ventilácii. 

 

Súvisiaci článok: Povinné či dobrovoľné očkovanie? Posledné slovo môže mať Lengvarský!

 

Drahá liečba covidových pacientov

Na otázku, či sa očkovanie rizikovej skupiny nedá dosiahnuť aj lacnejšie, napríklad zavedením povinného očkovania, odpovedal, že politika je umenie možného. On síce tému povinného očkovania prináša, ale nie všetci koaliční partneri sú za.

 

img

 

Zároveň však vyčíslil, že 12-tisíc eur stojí štát človek, ktorý je na umelej pľúcnej ventilácii. "To sú enormné peniaze. Nehovoriac o tom, že máme naplnené nemocnice nezaočkovanými a musíme preto vyhlásiť lockdown. To sú výrazné škody v desiatkach a stovkách miliónov eur len na ušlých ziskoch, tržbách i mzdách," zhrnul premiér.

 

Spomínaných 300 eur pre seniorov, ktorí sa dajú zaočkovať, preto vníma ako poslednú inštanciu finančnej motivácie a zároveň ako prípravu na povinné očkovanie.

 

Mohlo by vás zaujímať: Vláda bude musieť otvoriť otázku povinného očkovania, tvrdí poslankyňa Za ľudí

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies