Povinné či dobrovoľné očkovanie? Posledné slovo môže mať Lengvarský!

NETKY.SK • 7 December 2021, 18:12 • 2 min
Povinné či dobrovoľné očkovanie? Posledné slovo môže mať Lengvarský!

BRATISLAVA - Pri povinnom očkovaní rizikových skupín sa názory v koalícii rozchádzajú.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

OĽaNO a Za ľudí diskusiu o ňom pripúšťajú, SaS má v strane viaceré názory, no hnutie Sme rodina je zásadne protiKoaliční predstavitelia potvrdili, že povinné očkovanie by mohol cez vyhlášku spustiť minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO). Ten zatiaľ hovorí, že povinné očkovanie s následným vymáhaním nateraz nechcú zavádzať.

 

Dobrovoľné či povinné očkovanie?

"Áno, môže to zaviesť Lengvarský sám," povedala novinárom v súvislosti s povinným očkovaním šéfka parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS). V klube majú na túto otázku podľa nej rôzne názory.

 

"Je to jedna z ciest, ak to teda bude chcieť zobrať Lengvarský na seba a pokiaľ je to možné, ja určite nebudem protestovať. Druhá vec je, či je to realizovateľné a kontrolovateľné v praxi," povedala.

 

img

 

Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský tvrdí, že Sme rodina odporúča očkovanie, ale je proti povinnému očkovaniu. "Ale z právneho hľadiska to majú v rukách minister zdravotníctva a hlavný hygienik, ktorí to vedia dať aj vyhláškou," skonštatoval s tým, že ak by sa pre to minister rozhodol, asi by znášal nejaké dôsledky, no nechcel o tom špekulovať. Vetovať takéto rozhodnutie podľa neho Sme rodina nemôže.

 

Súvisiaci článok: Vláda bude musieť otvoriť otázku povinného očkovania, tvrdí poslankyňa Za ľudí

 

Súkromie vs. verejný záujem

Podľa šéfa poslaneckého klubu OĽaNO Michala Šipoša sú všetky možnosti v hre. Šipoš je za motivovanie ľudí dať sa ísť dobrovoľne zaočkovať, ale ak sa vyčerpajú všetky možnosti, je na stole aj otázka povinného očkovania. "Ak vyčerpáme všetky možnosti na dobrovoľnú motiváciu k očkovaniu, môžeme sa rozprávať o povinnom očkovaní," povedal.

 

Poslanec a podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga si myslí, že treba hovoriť o povinnom očkovaní, pretože má nastúpiť vtedy, keď zlyhá všetko.

 

img

 

"Pri tejto otázke vždy vyvažujeme dva záujmy, a to je súkromie človeka a ochrana verejného záujmu. Štát má právo povedať, poď sa povinne zaočkovať, pretože potrebuje potlačiť určitý typ chorôb, ktorý môže byť existenčný pre krajinu a národ," priblížil.

 

Na povinné očkovanie musia byť podľa neho splnené dve ústavné podmienky, a to jasne špecifikovaná kategória, ktorá je obhájiteľná, v tomto prípade starší ľudia. Musí tiež existovať zodpovednosť štátu odškodniť ľudí, na ktorých by mala vakcína nežiaduce účinky

 

Prečítajte si tiež: Koalícia sa dohodla na ďalších protipandemických opatreniach! Lockdown sa bude týkať iba nezaočkovaných

 

Spolufinancovanie liečby 

Minister zdravotníctva ešte v pondelok (6. decembra) uviedol, že nič nebráni tomu, aby sa spustilo povinné očkovanie pre určitú skupinu ľudí. Dohodnúť sa však treba na technikáliách prípadného vykonania nariadenia, ktoré by to umožňovalo.

 

V utorok doplnil, že počas koaličných rokovaní sa dohodli na tom, že vláde má predložiť uznesenie, ktorým ho kabinet zaviaže vypracovať právnu analýzu k povinnému očkovaniu a analýzu prípadnej finančnej spoluúčasti nezaočkovaných ľudí na liečbe. Predpokladá, že by na to mohol mať mesiac a následne by sa na základe aktuálnej situácie mohli rozhodnúť.

 

img

 

"Musíme nájsť cestu, ktorá bude jasná, vymožiteľná a nezaťaží celý systém verejného zdravotníctva vymáhaním pokút, ktoré nebudú pre ľudí motivačné," poznamenal minister.

 

Povinné očkovanie s následným vymáhaním podľa jeho slov nateraz nechcú zaviesť. Naopak, dosiahnuť chcú, aby sa ľudia zaočkovali z vlastnej vôle.

 

Mohlo by vás zaujímať: Kontrolám na hraniciach sa nevyhnete! Polícia si posvieti na dodržiavanie karanténnych nariadení

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies