Aj Slovensko patrí medzi 180 krajín, kde sa kresťania v piatok budú modliť za Bahamy

NETKY.SK • 5 Marec 2015, 08:53 • 2 min
Aj Slovensko patrí medzi 180 krajín, kde sa kresťania v piatok budú modliť za Bahamy

BRATISLAVA - Spoznávať, modliť sa a pomáhať - také je heslo ekumenického Svetového dňa modlitieb (SDM), ktorý sa slávi každý rok v prvý marcový piatok a teraz pripadá na 6. marca. Organizujú ho kresťanské ženy vždy z inej krajiny pre všetkých kresťanov - mužov, ženy, deti a mládež. Tento raz témy modlitieb pripravili kresťanské ženy z desiatich denominácií na Bahamách.

slovakia

left justify in out

Stalo sa trdíciou, že kresťania z rôznych cirkví sa spoločne modlia za krajinu, ktorej ženy pripravili v ten-ktorý rok program modlitieb. V úvode bohoslužieb sa prítomní veriaci zoznámia s touto krajinou, so životom jej obyvateľov a problémami, s ktorými zápasia. V kostoloch zvyknú premietať diapozitívy a konajú sa finančné zbierky na podporu projektov v danej krajine.

 

Ženy z Bahám zvolili pre tento rok ako motto SDM úryvok z evanjelia: "Ježiš im povedal: Uvedomujete si, čo som vám urobil?" Tematicky je zameraný na Ježišovu radikálnu lásku k ľuďom. Tá sa prejavila umývaním nôh učeníkom a je pre všetkých stále aktuálnou výzvou.

 

Pri príležitosti slávenia SDM 2015 vydali na Bahamách tri krásne poštové známky s tematikou tohtoročnej bohoslužby, ktoré uvedú do obehu 6. marca. Bohoslužby SDM sa budú konať na všetkých hlavných ostrovoch Bahám v kostoloch a na školách za účasti významných osobností verejného a politického života, informovala Aurélia Kerekrétiová zo Slovenského výboru SDM.

 

V Bratislave sa v piatok 6. marca 2015 o 17.00 h bude konať ekumenická bohoslužba v chráme Reformovanej kresťanskej cirkvi na Námestí SNP za účastí veriacich katolíckej, evanjelickej, reformovanej cirkvi, Bratskej jednoty baptistov a ďalších cirkví.

 

V nedeľu 8. marca večer o 19.30 sa budú spoločne modliť katolíci a evanjelici v rímskokatolíckom kostole Sedembolestnej Panny Márie na Betliarskej ulici v Bratislave-Petržalke. Stretnutie organizujú v spolupráci s evanjelickým kostolom sv. Trojice v Petržalke a modlitebné večery sa striedavo konajú jeden rok v evanjelickom a druhý rok v rímskokatolíckom kostole.

 

Vo štvrtok 12. marca o 18.45 h sa bude konať ekumenická bohoslužba aj v rímskokatolíckom kostole Svätého Ducha v Devínskej Novej Vsi pri Bratislave. Ekumenické modlitby a bohoslužby sa 6. marca alebo dňoch blízkych tomuto dátumu uskutočnia v mnohých kostoloch na Slovensku.

 

Svetový deň modlitieb v prvý marcový piatok sa začal sláviť v roku 1884 v USA z iniciatívy kresťanských žien. Cieľom bolo združovať ženy rôznych rás, kultúr a tradícií a rozširovať ich povedomie o iných krajinách a kultúrach a modliť sa za ne. V súčasnosti sa SDM slávi v 180 krajinách sveta.

 

V roku 2014 boli modlitby SDM venované obyvateľom Egypta a v budúcom roku 2016 sa kresťania budú modliť za Kubu.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies