Béla
Bugár
3.1%

Zuzana
Čapútová
40.6%

Eduard
Chmelár
2.8%

Štefan
Harabin
14.4%

Marian
Kotleba
10.4%

Milan
Krajniak
2.8%

František
Mikloško
5.7%

Róbert
Švec
0.3%

Bohumila
Tauchmannová
0.2%

Juraj
Zábojník
0.3%

Maroš
Šefčovič
18.7%

Ivan
Zuzula
0.2%

Martin
Daňo
0.5%
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. mar. 2019Víťazoslav
BratislavaBratislava 12°
Biblia
TV program
Moje Netky
Zuzana Smatanov
Zuzana Smatanov
15.06.2016 13:12 Hudba
Zuzana Smatanová nakrútila dokument o nahrávaní skladby Horou
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.06.2016 13:12 Hudba

Zuzana Smatanová nakrútila dokument o nahrávaní skladby HorouBRATISLAVA - Slovenská speváčka a skladateľka Zuzana Smatanová prejavila filmársky talent. Nakrútila unikátny dokument, ktorým fanúšikovia nazrú do zákulisia vzniku hymnickej skladby Horou.


Pieseň vznikala osem mesiacov, pričom hudobníčka strávila v nahrávacom štúdiu takmer každý deň. Vyplatilo sa, Horou má obrovský úspech, päť týždňov je nahranejšou piesňou v rádiách. "Vždy si so sebou nosím kameru do štúdia a už aj predtým som pár podobných, i keď oveľa kratších dokumentov z nahrávania robila. Tentoraz som však vedela, že okolo piesne Horou bude veľmi veľa práce, preto som to chcela mať celé zdokumentované, každý jeden krok," vysvetľuje Zuzana Smatanová, ktorej cieľom bolo ukázať fanúšikom, čo všetko sa dialo "za oponou".

 

Hymnická pieseň Horou má niekoľko prvenstiev. Mladá hudobníčka po prvý raz urobila skladbu, v ktorej spieva v sprievode mužského zboru a orchestra. Zároveň sa nikdy doteraz nevenovala nahrávaniu a produkovaniu piesne tak dlho - až osem mesiacov.

 

"V štúdiu som bola takmer každý deň, dolaďovala som detaily, rozhodovala o tom, aký budú mať zvuk bicie, kedy a kde sa ozvú vokály, kde zaznejú fujary trombity, hľadala výraz mužského speváckeho zboru, počúvala, ako znie živé sláčikové kvarteto. Bola to absolútne mravčia práca dovtedy, kým som s výsledkom nebola spokojná," rekapituluje Zuzana Smatanová, ktorá každý tento krok zvečnila v 45-minútovom dokumente.

 

"Vďaka nemu majú ľudia možnosť vidieť, čo všetko sa skrýva za výrobou piesne od môjho prvotného nápadu, ktorý som si nahrala do notebooku, cez nahrávanie dema v štúdiu až po finálnu verziu. Veľká vďaka patrí štúdiovej legende Ivanovi Jombíkovi, ktorý mi veľa pri výrobe pomohol a ktorý mi pieseň Horou mixoval a robil finálny master."

 

Horou je už päť týždňov najhranejšou skladbou v rádiách a jej klip má na Youtube vyše 620.000 pozretí. Scenáristkou a režisérkou dokumentu o vzniku pesničky je sama Zuzana Smatanová.

 

"Z veľkej časti zachytáva moju prácu, pretože nie som len speváčka, ktorá dostane hotovú pieseň, ktorú iba naspieva. Pesničky, hudbu aj texty si píšem sama už 17 rokov. Odjakživa som dbala na to, aby sa z dema, z prvotnej predstavy a nápadu, ktorý som mala, stalo niečo, za čím si budem vedieť stáť. Preto som vždy v štúdiu od prvého úderu na bicie až po finálnu verziu, ktorú potom ľudia poznajú z rádia," dodáva šesťnásobná držiteľka ceny Zlatý slávik, ktorá si pieseň Horou sama aj produkovala, čím si podľa vlastných slov otvorila nové dvierka sebarealizácie a tvorivosti. S vlastnou produkciou chce pokračovať aj pri iných piesňach.

 

"Veľmi ma to baví a, samozrejme, posúva ako umelkyňu a autorku," uzatvára Smatanová. Dokument je zatiaľ určený len fanúšikom, hudobníčka sa však nebráni ani jeho prípadnému premietaniu na festivaloch či v televízii, ak by prejavili záujem. Zuzana ho však nakrútila najmä pre ľudí, ktorých zaujíma zákulisie nahrávania a možno ani netušia, ako taká skladba vzniká.

 reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok