"Rýchlosť, akou strácame biotopy fauny a flóry, je alarmujúca. Ak sa nezačneme k našej planéte správať inak, neprežijeme. A to okamžite," povedala v stredu na globálnom summite OSN o biodiverzite v New Yorku prostredníctvom videokonferencie. Predstavila aj opatrenia, ktoré Slovensko prijíma na ochranu prírody.
Žiť v harmónii
Nad prírodou podľa prezidentky už nepotrebujeme víťaziť, ale žiť s ňou v harmónii. "Používajme menej chemikálií, chráňme si našu pôdu. Potraviny môžeme pestovať spôsobom šetrnejším k životnému prostrediu," uviedla.
Vyzvala na využívanie riešení vychádzajúcich z prírody aj v pôdnom a lesnom hospodárstve.
"Pretože rovnováha, od ktorej všetci závisíme, je veľmi krehká," skonštatovala s tým, že pomôcť môže každý.
Podotkla, že aj ona je súčasťou zmeny. V prezidentskej záhrade pribudli včelie úle. Na kompenzáciu svojej uhlíkovej stopy tiež každý rok vysadí aspoň 1300 stromov a inštaluje zelené strechy a steny. "Dúfam, že sa čoskoro ku mne pridajú aj ďalší," poznamenala.
Stratégiu Európskej únie
Slovensko podporuje Stratégiu Európskej únie v oblasti biodiverzity na rok 2030 a prezidentka sama podporila Prísľub lídrov pre prírodu s cieľom zvrátiť stratu biodiverzity do roku 2030. Priznala, že tieto ciele sa môžu zdať ambiciózne, avšak upozornila, že sú nesmierne potrebné.
"Vymeňme ignorantstvo a egoizmus za zodpovednosť a skutočnú vôľu. A urobme tak teraz," uzavrela Čaputová.
Summit OSN o biodiverzite sa koná na úrovni na úrovni hláv štátov alebo vlád. Pred Čaputovou so svojimi príhovormi okrem iných vystúpili i francúzsky prezident Emmanuel Macron či britský princ Charles.
Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš
účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.