Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
9. dec. 2021Izabela
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
29.10.2018 16:53 Relax
Znečistenie ovzdušia je najčastejšou príčinou predčasnej smrti v Európe
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.10.2018 16:53 Relax

Znečistenie ovzdušia je najčastejšou príčinou predčasnej smrti v EurópeBRUSEL - Znečistenie ovzdušia je najčastejšou príčinou predčasnej smrti v 41 európskych krajinách. Uviedla to v pondelok vo svojej správe Európska environmentálna agentúra (EEA), ktorá je jednou z agentúr EÚ.


Znečistenie ovzdušia podľa nej stále predstavuje nebezpečenstvo pre ľudské zdravie a životné prostredie.

 

Agentúra vychádza z údajov približne 2500 meracích staníc na celom kontinente. V správe konštatuje, že aj napriek zlepšeniam je kvalita ovzdušia na mnohých miestach nižšia, ako sú normy Európskej únie a Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

 

V porovnaní s rokom 2015 došlo v Európe k miernemu zníženiu koncentrácie jemných častíc prachu, dymu, sadze alebo peľu (PM2,5), oxidu dusičitého (NO2) vylučovaného dieselovými motormi a ozónu (O3), vo všeobecnosti sú však namerané hodnoty nad limitmi povolenými EÚ a ešte prísnejšími limitmi odporúčanými WHO.

 

EEA odhaduje, že jemné častice v ovzduší sú zodpovedné za asi 391.000 predčasných úmrtí v 28 krajinách EÚ v roku 2015.

 

V celoeurópskom meradle, čiže v 41 európskych krajinách, v ktorých prebehli merania, sa celkový počet obetí zvýšil na 422.000 osôb. O pokroku sa dá hovoriť v porovnaní s údajmi z roku 1990, keď bolo ročne znečistením ovzdušia spôsobených o 500.000 predčasných úmrtí viac.

 

"Znečistené ovzdušie je neviditeľný vrah. Musíme zdvojnásobiť naše úsilie o riešenie jeho príčin," uviedol výkonný riaditeľ EEA Hans Bruyninckx v správe pre médiá.

 

Mapa znázorňujúca znečistenie ovzdušia. Foto: Eea.europa.eu/ Air Quality Index

 

Správa EEA spresnila, že cestná doprava je jedným z hlavných zdrojov znečistenia ovzdušia v Európe a trpia ňou najmä obyvatelia miest, kde sú emisie súvisiace s cestnou dopravou najškodlivejšie. Ďalšími faktormi sú poľnohospodárstvo, výroba energie a priemysel.

 

Správa naznačila, že v roku 2016 bolo šesť percent mestskej populácie v EÚ vystavených koncentráciám častíc PM2,5 nad povolené limity (v roku 2015 to bolo sedem percent). Podiel mestskej populácie postihnutej nadmernou koncentráciou oxidu dusičitého je sedempercentný - mierne zlepšenie v porovnaní s deviatimi percentami v roku 2015.

 

EEA pripomenula, že v máji tohto roku bolo šesť členských krajín Únie zažalovaných na Súdnom dvore EÚ za to, že nesplnili svoje záväzky týkajúce sa kvality ovzdušia: Francúzsko, Maďarsko, Nemecko, Rumunsko, Spojené kráľovstvo a Taliansko.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR, netky BL

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok