Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. dec. 2021Barbora
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková.
Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková.
03.09.2021 17:19 Domov
Zmena paragrafu 363 klepne po prstoch Generálnej prokuratúre. Kolíková priblížila svoje predstavy
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.09.2021 17:19 Domov

Zmena paragrafu 363 klepne po prstoch Generálnej prokuratúre. Kolíková priblížila svoje predstavyBRATISLAVA - Šéfka rezortu spravodlivosti avizovala vytvorenie pracovnej skupiny, ktorá bude pracovať na zmene sporného paragrafu 363.


Ak by došlo k dohode na zmene sporného paragrafu Trestného poriadku, upraviť by sa mohol v rámci návrhu disciplinárneho poriadku, ktorý už schválila vláda a putuje do parlamentu. Prípadne by mohol byť súčasťou novely Trestného poriadku, na ktorej pracuje rezort spravodlivosti. Informovala o tom ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. 

 

Zmena paragrafu 363

Dodala, že v koalícii zatiaľ nehovorili o tom, kedy by mohlo k zmene dôjsť. Ministerka si myslí, že je dobré zúžiť paragraf 363, aby nebolo možné zrušiť obvinenie či začatie trestného stíhania. Kolíková má viesť pracovnú skupinu, ktorá sa bude zmenou zaoberať.

 

"Zatiaľ neprebehla debata, že keď dôjde k dohode na úprave paragrafu 363 Trestného poriadku, v akom časovom horizonte by došlo k predloženiu do parlamentu," uviedla Kolíková. Ak by sa koalícia dohodla, vidí dve možnosti, ako paragraf zmeniť.

 

"Jedna je uvažovať o tom, či by to mohlo byť súčasťou rozširujúceho návrhu k disciplinárnemu poriadku, ktorý je v parlamente a v rámci ktorého je otvorený aj Trestný poriadok, alebo by to bolo súčasťou novely Trestného poriadku, na ktorej pracujeme," priblížila.

 

Mohlo by vás zaujímať: AKTUALIZÁCIA: Sporný paragraf 363 poriadne rozvíril verejnú mienku!

 

Pracovná skupina

Ustanovenie paragrafu 363 Trestného poriadku je podľa Kolíkovej dôležité ustanovenie, ktoré dáva možnosť Generálnej prokuratúre (GP) SR usmerňovať prokuratúru v rámci svojej činnosti. "Osobne sa domnievam, že je dobré, aby ju skôr pozitívne usmerňovala smerom k otváraniu trestných konaní ako k zatváraniu trestných konaní," skonštatovala.

 

Kolíková poukázala na potrebu zmeny zákona aj pre prípady, ak by došlo k sporu medzi jednotlivými prokuratúrami, nadriadenými a podriadenými.

 

"Zvlášť, ak môže ísť o spor medzi generálnou prokuratúrou a špeciálnou prokuratúrou, či je tam napríklad dostatok dôkazov na to, aby sa vôbec začalo trestné stíhanie, nechala by som priestor pre konkrétnu prokuratúru, aby si so sebou niesla to bremeno, ktoré súvisí so začatím trestného stíhania, a dôkazné bremeno s ňou išlo ďalej až do súdneho konania," doplnila.

 

Na vytvorení pracovnej skupiny sa dohodli koaliční lídri. S prvým návrhom majú prísť na najbližšiu koaličnú radu v pondelok (6. septembra). Do debát by mala byť podľa Kolíkovej neskôr prizvaná aj generálna alebo špeciálna prokuratúra.

 

Prečítajte si tiež: AKTUALIZÁCIA: Politici reagovali na Žilinkovu kritiku!

 

Žilinka so zmenou nesúhlasí

Úpravy by sa mali pripraviť na základe programového vyhlásenia vlády. Pracovná skupina má preskúmať zúženie paragrafu 363 Trestného poriadku a dodržiavanie princípu zákonnosti trestného konania.

 

Paragraf využila GP SR pri zrušení obvinení voči exriaditeľovi Slovenskej informačnej služby Vladimírovi Pčolinskému.

 

Šéf prokurátorov Maroš Žilinka reagoval, že ak nebude mať generálny prokurátor možnosť zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, stane sa z neho štatistaGenerálny prokurátor musí mať podľa neho právo rozhodnúť, ak došlo k porušeniu zákona.

 

Prečítajte si tiež: Robert Fico: Prípad Pčolinského bol robený na politickú objednávku!

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky KZ

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok