Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
2. feb. 2023Erika
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Stavebníctvo by sa malo výrazne zmeniť.
Stavebníctvo by sa malo výrazne zmeniť.
25.09.2020 16:02 Environetky
Životné prostredie znečisťuje aj toto odvetvie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.09.2020 16:02 Environetky

Životné prostredie znečisťuje aj toto odvetvieSpoluvinníkmi produkcie emisií je aj segment, ktorý prispieva 39 percentami.


Bratislava – Ide o výstavbu a prevádzku budov. Stavebný segment sa podieľa na znečisťovaní životného prostredia, ale môže byť zároveň aj kľúčovým nástrojom zmeny. Tvrdí to Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC).

Dodali, že Slovenská republika sa spolu s ďalšími členskými krajinami Európskej únie (EÚ) zaviazala k uhlíkovej neutralite, a to už do roku 2050.

 

Výzvy

"Stojíme teda na prahu ďalších výziev v stavebníctve a súvisiacich odvetviach, predovšetkým pri hľadaní ďalšieho zefektívňovania prevádzky budov či využívaní bezemisných zdrojov energií," povedal Martin Stohl z HB Reavis.

 

 

Nové zákony

Aj Stohl totiž očakáva nové legislatívne pravidlá, čím by sa mali sprísniť kritériá pre prevádzkové emisie budov, i uhlík zabudovaný v stavebných materiáloch. Inak by sa tak malo pristupovať k návrhom a prevádzke budov.

 

Obnoviteľné energie

Rovnováhu medzi emisiami uhlíka a ich pohlcovaním vy mohla čiastočne vyriešiť podpora prírodných a umelo vytvorených uhlíkových zachytávačov. Pomôcť by mala i redukcia a kompenzácia týchto emisií investovaním do obnoviteľnej energie. A to aj prostredníctvom ekologických technológií a tým, že sa zvýši energetická účinnosť.

 

 

Energetická sebestačnosť

"Dôsledky zmeny klímy budú stále citeľnejšie a nepríjemnejšie. Je najvyšší čas vytvoriť v regiónoch dostatočné odborné, technické a finančné kapacity, ktoré ich dovedú k energetickej sebestačnosti," povedal zástupca združenia Priatelia Zeme–CEPA Juraj Zamkovský.

 

Pomôžu finančníci?
Jana Bendžalová z firmy ENBEE je presvedčená, že obnove budov výrazne pomôže finančný sektor. "Pravidlá oprávnenosti finančnej podpory by mali byť definované v taxanómii úverovej a dotačnej politiky," upresnila.

 

 

V tomto kontexte vznikol projekt ALDREN, ktorý navrhol spoločný európsky dobrovoľný certifikát na podporu investícií do obnovy verejných a komerčných nebytových budov. Ten chce hodnotiť vnútorné prostredie a motivovať nehnuteľnosti k obnove.reklama


reklama


Zdroj: TASR/Netky Michal Albert

Foto:  Unsplash/YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok