Béla
Bugár

Zuzana
Čapútová

Eduard
Chmelár

Štefan
Harabin

Marian
Kotleba

Milan
Krajniak

František
Mikloško

Rober
Mistrík

Róber
Švec

Bohumila
Tauchmannová

Juraj
Zábojník

Maroš
Šefčovič

Ivan
Zuzula

Jozef
Menyhárt

Martin
Daňo
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
18. feb. 2019Jaromír
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
11.06.2018 20:31 Relax
Viete komu môžu pomôcť antidepresíva a komu nie? Lieky postupne nahradí liečba magnetickou energiou
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.06.2018 20:31 Relax

Viete komu môžu pomôcť antidepresíva a komu nie? Lieky postupne nahradí liečba magnetickou energiouBRATISLAVA - Aj keď sa už o depresiách a antidepresívach hovorí nahlas, stále z toho môžete mať chaos. Niektorým ľuďom však prášky zničia emócie aj zdravý rozum. Čo s vami naozaj urobia "pilulky šťastia"?


Jedna zložka pilulky nemusí sadnúť každému

 

Mám mizernú náladu, dám si prášok a bude mi zase fajn. Nie, tak takto to s antidepresívami nefunguje. Trvá až tri týždne, než sa dostaví účinok. A ani potom nemusí prísť eufória. Dostanú vás do normálneho psychického stavu. Navyše pacientovi nemusí pomôcť prvý prášok, respektíve účinná látka a musí sa hľadať ďalej.

 

Nie sú len na depresie

 

Najčastejšie sa antidepresíva predpisujú proti depresiám, ale v poslednej dobe vedci prišli na to, že pomáhajú aj niektorým pacientom s úzkostnými poruchami, neurotickými problémami, zaberajú aj na niektoré poruchy spánku a psychosomatické problémy. Pomôcť môžu tiež ženám s enormne silným PMS.

 

Doba depkárov

 

Antidepresív na celom svete berieme trikrát viac ako pred pätnástimi rokmi. Je teda svet plný vystresovaných, depresívnych ľudí? Tak to nie je. Slovenská republika bola krajinou, v ktorej sa antidepresíva predpisovali veľmi málo. Depresia sa nesprávne liečila anxiolytikami a hypnotikami a tie sú na rozdiel od antidepresív naozaj návykové, čo sa našťastie výrazne zmenilo, takže ako účinné lieky sa používajú vhodne práve antidepresíva.

 

Predpíše vám ich aj obvodný lekár?

 

Antidepresíva môže predpísať nielen psychiater, ale aj váš obvodný lekár. Každopádne sa tvrdí, že antidepresíva berie aj veľa ľudí, ktorí ich nepotrebujú. Lenže to najskôr nie je pravda. Samozrejme sa môže stať, že sú používané zbytočne, ale nie je to masový jav. 

 

Lentilky nepomôžu

 

Že antidepresíva nepomáhajú, si myslí veľa ľudí. Nedávno bola zverejnená veľká štúdia od organizácie US Food and Drug Administration, ktorá jasne preukazuje, že všetky moderné antidepresíva sú v liečbe depresie efektívne a účinnejšie ako placebo. Neznamená to ale, že by sme mali k dispozícii zázračné lieky, ktoré každému v akejkoľvek situácii stopercentne pomôžu. Je vždy potrebné postupovať s ohľadom na konkrétneho pacienta, skúmať jeho stav a prispôsobiť liečbu aktuálnej situácii. To, že jeden druh tabletiek pomohol kamarátke, ešte neznamená, že zaberie aj u vás.

 

Závislosť áno, ale ...

 

Úprimne povedané - všetky lieky, ale aj samotné látky môžu vyvolávať závislosť. Aj kvapky na nádchu. Samozrejme sa líšia v pravdepodobnosti, podľa ktorej na nich môže vzniknúť závislosť. Z antidepresív majú túto nepríjemnú vlastnosť predovšetkým anxiolytiká (používané na Slovensku v minulosti) a hypnotiká. U antidepresív je miera vzniku závislosti podstatne nižšia, ale existuje. Je preto dôležité vysádzať ich a pomaly dávky liekov znižovať v rozmedzí týždňov alebo mesiacov.

 

Liečba energiou

 

Za posledných dvadsať rokov vyvinuli lekári a vedci tabletky, ktoré majú oveľa menšie vedľajšie účinky, dobre zaberajú, a ktoré človek skvele znáša. A postupom času chémia nebude takmer vôbec potrebná. Najväčšie novinky v oblasti biologickej liečby depresie sú účinky magnetickej či elektrickej energie, ktoré môžu priaznivo ovplyvniť boj s patologickou náladou chorého.reklama


Zdroj: netky BL

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok