Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. jan. 2021Drahomíra
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
20.11.2019 18:53 Relax
Viac než štvrtina slovenských detí na internete čelí posmechu a nadávkam
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.11.2019 18:53 Relax

Viac než štvrtina slovenských detí na internete čelí posmechu a nadávkamPRAHA – Prieskum Avastu odhalil, čo si rodičia myslia o tom, ako deti používajú internet, a ako je to naozaj.


Rodičia svoje deti v oblasti kyberbezpečnosti často podceňujú. Deti vedia, ako svoje účty zabezpečiť. Nevedia však, ako sa brániť nadávkam a negatívnym zážitkom. Vyplýva to z prieskumu o správaní detí a rodičov na internete, ktorý spoločnosť Avast (LSE:AVST) uskutočnila v rámci svojej iniciatívy Buď safe online.

 

Deti si počínajú opatrne

 

Výskum ukázal, že deti sa na sieťach správajú opatrnejšie, než ich rodičia predpokladajú. Deti využívajú rôzne prvky zabezpečenia svojich účtov, nech už ide o heslá s minimálne ôsmimi znakmi (42 %), číslicami (34 %), alebo dokonca špeciálnymi znakmi (13 %). Rodičia sú ohľadom svojich potomkov skeptickí – sú presvedčení, že heslá s aspoň ôsmimi znakmi využíva len 30 % detí, heslá s číslicami len 27 % a so špeciálnymi znakmi iba 10 % detí. Malí užívatelia si navyše dávajú pozor aj na to, s kým sa na sieťach bavia. Až 95 % respondentov odpovedalo, že väčšinu osôb, s ktorými na internete komunikujú, poznajú osobne.

 

S negatívnymi zážitkami sa rodičom nezverujú

 

Deti, ktoré sa zúčastnili prieskumu, trávia na internete 1 – 2 hodiny denne, cez víkend dokonca 3 – 5 hodín. „Väčšinu tohto času strávia práve na sociálnych sieťach. V porovnaní s minulosťou vidíme rozdiel v tom, ako sa deti na sieťach správajú, majú lepšie zabezpečené účty a celkovo sú opatrnejšie. Napriek tomu sa ale stretávajú s nepríjemnými alebo dokonca nebezpečnými situáciami. Najčastejšie ide o rôzne urážky, deti ale dostávajú aj správy s nevhodným obsahom alebo ponuky na stretnutia od neznámych ľudí,“ vysvetľuje Julia Szymańska, odborníčka na online bezpečnosť v Avaste a ambasádorka projektu Buď safe online.

 

S posmechom, urážkami a inou negativitou sa na internete stretla viac než štvrtina detí (26 %). Celkom 5 % respondentov dokonca v minulosti dostalo ponuku na stretnutie od neznámeho človeka, ďalšie 3 % tiež zažili situáciu, že niekto rozoslal po sieťach ich zosmiešňujúce alebo urážlivé fotografie. Najčastejšie sa deti zverujú maminkám a kamarátom. Konkrétne 62 % detí, ktoré sa stretli s nejakou negatívnou skúsenosťou, o tom povedalo svojej matke.

 

 

Kontroly nepomáhajú vždy

 

Práve matky chcú mať obvykle veľmi dobrý prehľad o tom, koľko času ich deti trávia na internete alebo na akých platformách sa pohybujú. Až 85 % z nich aktivitu svojich detí totiž priamo kontroluje. Nevedia však, že deti sa týmto kontrolám vedia vyhýbať. Na sociálnych sieťach si zakladajú účty, o ktorých svojim rodičom nepovedia (15 % respondentov), alebo si nastavia falošné meno. Viac profilov na jednej sociálnej sieti potvrdilo 21 % detí, účty s falošným menom 32 %. Viac než polovica detí (59 %) na sieťach neuvádza svoj skutočný vek. Pravidlá používania internetu, ktoré svojim potomkom rodičia nastavia, porušuje až 43 % detí.

 

 

Dobré povedomie majú rodičia tiež o tom, ktoré platformy ich deti najviac využívajú. U tých, ktorí používajú nejaké sociálne siete, sa na prvých priečkach u oboch skupín zhodne umiestnil YouTube (uviedlo ho 92 % detí aj rodičov), Facebook (uviedlo ho 62 % detí a rodičov) a Instagram (uviedlo ho 52 % detí a 46 % rodičov). Menej známe sú dospelým však ďalšie moderné sociálne siete a messengery, ako napríklad Tiktok, Pinterest a Snapchat. Tie využívajú predovšetkým dievčatá. Zatiaľ čo mladšie deti používajú hlavne messengery, staršie deti vo veku 12 – 13 rokov sú aktívne aj na ostatných sociálnych sieťach.

 

Štyri odporúčania pre rodičov od Júlie Szymańske:

 

1. Nepodceňujte influencerov, majú väčší vplyv, než si myslíte

2. Urobte si výlet z komfortnej zóny na sociálne siete, ktoré nepoznáte: Viber, Snapchat, TikTok

3. Vaše dieťa už nie je Honzík, ale hrozný_borec

4. Nepýtajte sa detí, čo bolo dnes v škole, ale čo sa im prihodilo online

 

Výskum pre Avast vykonala agentúra Nielsen Admosphere v období od 18. do 28. septembra na vzorke 309 slovenských detí vo veku 9 – 13 rokov a 310 rodičov rovnako starých detí.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok