Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
9. feb. 2023Zdenko
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
24.06.2019 11:23 Environetky
Brno má ekologický unikát, namiesto klimatizácie používajú rastliny!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.06.2019 11:23 Environetky

Brno má ekologický unikát, namiesto klimatizácie používajú rastliny!Prežiť leto bez klimatizácie je dnes pre mnohých nepredstaviteľné. Najnovšie však môže mať aj takú podobu, aká by vám zrejme nenapadla.


Stretli ste sa už s pojmom „živá“ stavba? Ekologické riešenia sú v súčasnosti nielen modernou záležitosťou, ale najmä nutnosťou. Tento typ architektúry v sebe spája oboje. Na prvý pohľad vyzerá veľmi pokrokovo, na strane druhej kladie dôraz na šetrenie energií a čo najmenší dopad na životné prostredie.

 

Pokiaľ pracujete v kanceláriách a veľkých logistických centrách, klimatizácia je pre vás samozrejmosťou. Ide o veľkú pomoc najmä v lete, pretože psychická záťaž v kombinácii s vysokou teplotou môže na organizmus vplývať naozaj veľmi negatívne. Avšak náklady na prevádzku tejto nevyhnutnej pomôcky sú skutočne vysoké. A nejde len o finančnú stránku, klimatizácia spotrebuje naozaj veľké množstvo elektrickej energie, čo nie je veľmi pozitívne ani pre prírodu.

 

 

V blízkosti Brna, v Slavkove u Brna, majú novinku. Je ňou stavba – výrobná hala, ktorá je v našich končinách výnimočná. Prakticky celý jej povrch je pokrytý živými rastlinami, ktoré na streche i fasáde rastú. Sú pravidelne zavlažované vyčistenou odpadovou vodou, čo okrem iného napomáha ochladzovať celú budovu.

 

Už samotná prítomnosť rastlín na stenách budovy vytvára špecifickú „klímu“, ktorá znižuje teplotu vnútorných priestorov a pôsobí ako prírodná izolácia. V zime zabraňuje únikom tepla, v lete udržiava príjemnú stabilnú teplotu, vďaka čomu nie je potrebná inštalácia klasickej klimatizácie.

 

Toto inovatívne riešenie je nielen ekonomické a ekologické, ale v konečnom dôsledku chráni aj človeka, pretože takýto spôsob udržiavania prijateľnej teploty v interiéroch je oveľa prirodzenejší a pre organizmus menej zaťažujúci ako studený vzduch, ktorý na nás prúdi počas celej pracovnej doby.

 reklama


reklama


Zdroj: netky IK

Foto:  FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok