Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. feb. 2023Tatiana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
22.01.2023 16:08 Domov
Úrad komisárky Stavrovskej by po novom mohol kontrolovať psychiatrie či liečebne pre dlhodobo chorých
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.01.2023 16:08 Domov

Úrad komisárky Stavrovskej by po novom mohol kontrolovať psychiatrie či liečebne pre dlhodobo chorýchBRATISLAVA - Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím (ÚKOZP) by po novom mohol vykonávať cielené monitorovacie návštevy miest, kde sa nachádzajú osoby obmedzené na osobnej slobode. A to aj v záujme predchádzania mučenia a iného krutého, neľudského alebo ponižujúceho zaobchádzania či trestania.


Zmeny prináša novela zákona o verejnom ochrancovi práv, ktorú už odobrila vláda. TASR o tom informovala hovorkyňa úradu Elena Koritšánska. "Vítam možnosť poskytnúť osobám odkázaným na pomoc a podporu iných ešte väčšiu ochranu, najmä v takých kritických situáciách, akými sú zlé, kruté zaobchádzanie alebo konanie, ktoré má znaky mučenia," uviedla komisárka Zuzana Stavrovská. S cieľom monitorovať takéto zaobchádzanie plánuje ÚKOZP prijať šesť nových zamestnancov. Návštevy by sa mohli týkať zariadení sociálnych služieb, zdravotníckych zariadení, ako sú psychiatrie či liečebne pre dlhodobo chorých a zariadení, kde sa poskytuje ochranné liečenie. Legislatívna zmena by posilnila aj ďalšie kompetencie komisárky, ktoré by po novom zahŕňali napríklad objasnenie skutkových okolností a vymedzenie a uznanie zodpovednosti jednotlivcov a štátu za obete a ich rodiny. "Súčasťou našej práce bude aj sledovanie úplnej nápravy a odškodnenie zo strany zasahujúceho subjektu, vrátane primeraného finančného odškodnenia," doplnila Koritšánska. Priblížila, že počas sedemročnej činnosti úradu vysledovali a posudzovali množstvo prípadov, ktoré mali znaky zlého zaobchádzania, čo aj oznamovali orgánom činným v trestnom konaní. "Mohli sme však konať len v rámci našej doterajšej pôsobnosti, bez potrebného špeciálneho statusu, ako aj potrebnej finančnej a personálnej kapacity, ktorá by na to mala priestor," vysvetlila. Ak legislatívny návrh schvália poslanci parlamentu a zároveň sa zavŕši samotná ratifikácia Opčného protokolu k Dohovoru OSN proti mučeniu, zmeny by mali začať platiť od mája tohto roka. Rozšírené kompetencie sa týkajú verejného ochrancu práv, komisára pre deti a komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím, ktorí tak budú môcť navštevovať osoby obmedzené na osobnej slobode a zisťovať, ako sa s nimi zaobchádza. 
 reklama


reklama


Zdroj: TASR/Martin Petráš, Netky.sk

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok