Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. feb. 2021Zlatica
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Zľava: Predseda SaS a minister hospodárstva SR Richard Sulík a predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Milan Ján Pilip
Zľava: Predseda SaS a minister hospodárstva SR Richard Sulík a predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Milan Ján Pilip
22.01.2021 11:13 Domov
REPORTÁŽ Vo februári sa spúšťa sčítavanie obyvateľstva, zapojiť sa majú aj Slováci žijúci v zahraničí
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.01.2021 11:13 Domov

REPORTÁŽ Vo februári sa spúšťa sčítavanie obyvateľstva, zapojiť sa majú aj Slováci žijúci v zahraničíBRATISLAVA - Slováci žijúci v zahraničí s trvalým pobytom na Slovensku sú povinní sa sčítať v rámci slovenského sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021.


Tí, ktorí nemajú trvalý pobyt na Slovensku, sa sčítajú v krajine, kde žijú. Zapojiť sa do sčítania vyzýva krajanov predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) Milan Ján Pilip.

 

„Tieto údaje nám pomôžu lepšie nastaviť politiku voči krajanom,“ skonštatoval na štvrtkovej tlačovej besede.

 

Slováci v zahračí sa majú zapojiť do sčítania obyvateľstva

„Pod pojmom obyvateľ sa v tomto prípade rozumie každý, kto má na Slovensku trvalý, prechodný, ale aj tolerovaný pobyt. Sčítať sa je povinný aj občan Európskej únie, ktorý má na území Slovenska obvyklý pobyt,“ vysvetlila pre TASR hovorkyňa pre SODB 2021 Jasmína Stauder.

 

Pilip tiež uviedol, že vo februári spúšťa ÚSŽZ informačnú kampaň v súvislosti s vydávaním osvedčenia Slováka žijúceho v zahraničí.

 

 

Jeho držiteľ môže podľa Pilipa na Slovensku pracovať bez pracovného povolenia, študovať na vysokej škole a môže si tiež požiadať o občianstvo SR už po troch rokoch.

 

Najviac záujemcov o osvedčenie je podľa neho z Ukrajiny a Srbska. Problém však nastáva s predložením písomného svedectva o národnom povedomí.

 

 

„Toto zneužívajú niektorí špekulanti v zahraničí, ktorí majú organizácie, a dávajú si za to platiť rádovo stovky eur,“ povedal šéf úradu. Dodal, že reálny správny poplatok za konanie je desať eur a ďalšie náklady sú spojené len s poštovným a prekladom dokumentov.

 

Informačná kampaň má zvýšiť informovanosť o ich právach. 

 

Cieľom je zlepšiť komunikáciu s novou diaspórou

Úrad plánuje nadviazať kontakt s tzv. novou diaspórou, teda krajanmi, ktorí odišli do zahraničia len nedávno a chcú sa vrátiť na Slovensko alebo majú aspoň ochotu spolupracovať. V minulosti sa totiž úrad podľa jeho šéfa sústredil skôr na komunikáciu s tradičnými komunitami.

 

 

Zlepšiť by sa mal aj dotačný systém, aby boli dotácie pre krajanov rýchlejšie vyplácané zmodernizovaním elektronického dotačného systému. Cieľom je tiež podporiť krajanskú infraštruktúru, teda nákup či rekonštrukciu nehnuteľností.

 

ÚSŽZ zároveň vypracúva návrh koncepcie štátnej politiky voči Slovákom žijúcim v zahraničí na roky 2021 až 2025.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Katarína Žáková, hlavnespravy.sk

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok