Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. nov. 2020Milan
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
01.10.2010 11:56 Ostatné
Ráczová-Lokšová oslavuje v nedeľu 60-tiny, všetko jej manažuje dcéra
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.10.2010 11:56 Ostatné

Ráczová-Lokšová oslavuje v nedeľu 60-tiny, všetko jej manažuje dcéra
Slovenský šerm v seniorskej kategórii nikdy nedosiahol na úplný vrchol. Veľmi blízko k nemu mala jedine Katarína Ráczová-Lokšová, ktorá na majstrovstvách sveta v roku 1978 skončila druhá. V súčasnosti trénerka a športová funkcionárka v oblasti fair play oslávi v nedeľu okrúhle životné jubileum.   Najúspešnejšia šermiarka v slovenskej histórii a účastníčka troch olympijských hier sa dožíva 60 rokov. TASR síce neprezradila, kde a ako strávi narodeninovú oslavu, určite to ale bude v rodinnom kruhu. "Nemôžem to povedať, lebo je to prekvapenie a ja som sa to len náhodou dozvedela. Určite to však bude s rodinou. Bola by som prekvapená, keby nič nevymysleli. Dcéra je manažérka a manažuje aj celú rodinu," naznačila kontúry nedeľňajšieho sviatku.
Rodáčka z Košíc sa pôvodne nechcela venovať šermu a bola to predovšetkým vôľa jej rodičov, ktorí ju s bratom prihlásili práve na tento šport. S odstupom času je však rada, že práve šerm dostal prednosť pred plávaním, krasokorčuľovaním či gymnastikou. "Odmalička sme boli vedení k láske k športu. Keď som začala so šermom, nikto si vtedy nepomyslel, že to dotiahnem tak ďaleko. Skôr išlo o to, aby sme rozumne strávili voľný čas. Pravdupovediac, spočiatku som proti tomu veľmi bojovala, nechcela som šermovať. Mala som vtedy hádam 12 rokov. Nakoniec ma to chytilo a dnes keď sa ma niekto opýta, aký šport by som si vybrala, bez rozmýšľania odpoviem šerm, žiadny iný," uviedla úspešná fleuretistka.
Uznanie svetovej šermiarskej obce si popri iných úspechoch získala titulom vicemajsterky sveta na šampionáte v Hamburgu. Ako však povedala, za iných okolností mohla byť aj prvá. "Svetová špička bola neskutočne široká. Dnes by som v tom rozhodujúcom zápase viac taktizovala a čakala na chybu súperky. Vtedy som usúdila, že zaútočím. Je to pritom smiešne, lebo ten rozhodujúci zásah som dala. Rozhodcom však bol môj dodnes veľmi dobrý kamarát z Maďarska. Všetci vedeli, že trénujem v Maďarsku, že sa poznáme a myslím si, že on v tom momente dostal strach z uznania toho zásahu. Ja by som bola majsterkou sveta, sovietska reprezentantka by bola prehrala a boli by z toho problémy. Keby mal vtedy odvahu rozhodnúť tak ako mal, tak by som okrem titulu vyhrala aj celoročný Svetový pohár," povzdychla si.
Výnimočnosť Ráczovej-Lokšovej potvrdil aj jej kamarát, niekdajší sparingpartner a v súčasnosti viceprezident Slovenského šermiarskeho zväzu Július Králik. Podľa jeho slov je jej najcharakteristickejšou črtou svojský prístup k šermiarskej príprave. "V jednom sa líšila od nás všetkých a treba povedať, že výsledky jej dávali za pravdu. Jej názor na šerm nebol totožný s vtedajšími či dnešnými metodikami. Podľa nej je najlepšia príprava na šerm samotný šerm. Nebola veľmi ochotná robiť čokoľvek iné. Žiadne behanie, skákanie, či iná fyzická príprava. Nič okrem fleuretu pre ňu neexistovalo. Bola schopná šermovať od rána do večera."
Pred Svetovou univerziádou v Sofii, na ktorej Ráczová-Lokšová nakoniec triumfovala, bol Králik počas dvoch letných týždňov jej jediným sparingpartnerom. "Sami dvaja sme dvakrát denne absolvovali nespočetné množstvo zápasov, až do zničenia tela. To bola jej príprava. V tomto bola veľmi špecifická. Okrem nej už nepoznám nikoho podobného. Doteraz je taká. Aj teraz sa oblečie a nerobí klasického trénera ako ja alebo iní. Jej práca spočíva v reálnom šerme," zaspomínal si Králik.
Hoci Ráczová-Lokšová dlhodobo býva v rakúskom prihraničí, všetky aktivity smeruje naďalej do Bratislavy, kam sa koncom šesťdesiatych rokov presťahovala z dôvodu štúdia na Farmaceutickej fakulte UK. Popri výchove nových talentov sa už dlhé roky prostredníctvom Klubu fair play Slovenského olympijského výboru venuje tiež dobrovoľnému funkcionárstvu. "Snažím sa organizovať a podieľať sa na rôznych projektoch pre deti v rámci šírenia olympijských hodnôt. Projekty sa týkajú aj detí rôznych národností, žijúcich na Slovensku. Chodím k deťom na besedy, kde spolu hovoríme aj o problémoch v športe. Hodnoty fair play treba vštepovať už v mladom veku, dospelých ťažko prevychováte," zdôrazňuje legenda slovenského šermu.

Zdroj: TASRreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok