Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. jún. 2022Adriána
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
08.03.2022 08:16 Domov
Prezidentka odobrila zjednodušenie procesu poskytovania dotácií pri Envirofonde
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.03.2022 08:16 Domov

Prezidentka odobrila zjednodušenie procesu poskytovania dotácií pri EnvirofondeBRATISLAVA – Z novely zákona o Environmentálnom fonde (EF) vyplýva, že začiatkom každého roka by mal zverejniť zoznam činností, ktoré podporí, aby záujemcovia vedeli, kedy môžu podávať svoje žiadosti o dotácie. TASR o tom informoval jej hovorca Martin Strižinec.


Zvýšiť sa majú aj prostriedky na správu fondu do výšky troch percent z jeho ročného príjmu. EF má každý rok zverejniť špecifikácie na predkladanie žiadostí do 31. marca. „Súčasne budú jednotlivé špecifikácie činností zverejňované samostatne, a nie ako jeden dokument pre všetky činnosti, ako to bolo doteraz, v dôsledku čoho budú jednotlivé špecifikácie pre žiadateľov prehľadnejšie a zrozumiteľnejšie,“ píše sa v dôvodovej správe k novele. Zvýšenie prostriedkov na správu EF má podľa ministerstva životného prostredia skvalitniť činnosť fondu. Zabezpečiť sa má zriadenie elektronickej schránky. Tá by mala umožniť elektronické podávanie žiadostí o poskytnutie financií z rozpočtu EF.

 

 

Rezort uvádza, že pre ďalšie pôsobenie fondu je potrebná elektronická komunikácia so žiadateľmi vrátane automatizovaného spracovávania a vyhodnocovania podaných žiadostí o podporu. Envirofond má tiež zvýšiť kontroly a preverovanie žiadostí.

 

„Navrhované zmeny by mali zabezpečiť vyššiu ochranu prostriedkov z Environmentálneho fondu pred ich zneužitím v rozpore s prioritami a cieľmi stratégie štátnej environmentálnej politiky,“ tvrdí ministerstvo. Novou legislatívou sa majú podporiť obce, ktoré katastrálnym územím zasahujú do národných parkov.

 

Podpora má byť zameraná na modernú a ekologickú infraštruktúru, zníženie svetelného znečistenia, spracovanie rozvojových dokumentov a štúdií, informačné centrá zamerané na ochranu národných parkov, formy turizmu a environmentálneho vzdelávania, praktickú starostlivosť a manažment chránených častí prírody a krajiny. Zabezpečiť sa má tiež ochrana a starostlivosť o životné prostredie na území chránených vodohospodárskych oblastí. Envirorezort pripomína, že zmenou kategorizácie z hospodárskych lesov na lesy osobitného určenia prídu obce o výpadok príjmov z dane z nehnuteľnosti. Výpadok by tak podľa neho mohol byť sanovaný podporou. Novela má byť účinná od 15. marca.

 

Možno vás zaujme: Zeman vyznamenal Gotta, Bohdalovú, Remeka aj Zelenskéhoreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Johny Domanský

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok