Zeman vyznamenal Gotta, Bohdalovú, Remeka aj Zelenského

NETKY.SK • 8 Marec 2022, 07:13 • 2 min
Zeman vyznamenal Gotta, Bohdalovú, Remeka aj Zelenského

PRAHA – Český prezident Miloš Zeman v pondelok večer odovzdával štátne vyznamenania za minulý a predminulý rok. Celkovo ocenil viac než 60 osobností vrátane herečky Jiřiny Bohdalovej, bývalého kozmonauta Vladimíra Remeka či exministra zdravotníctva Romana Prymulu.

slovakia

left justify in out

In memorian Zeman vyznamenal speváka Karla Gotta či podnikateľa Petra Kellnera. Slávnostný ceremoniál, ktorý sa konal netradične na výročie narodenia prvého československého prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka, sa usktuočnil vo Vladislavskej sále Pražského hradu, informoval server Novinky.cz.

 

Český prezident tiež oznámil, že sa rozhodol udeliť najvyššie štátne vyznamenanie ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému. Vyzdvihol pritom Zelenského „odvahu a statočnosť“ v ústrety ruskej invázii, pričom konkrétne spomenul, že ukrajinský prezident zostal v Kyjeve, aby riadil obranu svojej krajiny, hoci mu Spojené štáty ponúkali evakuáciu.

 

 

Jiřina Bohdalová, Vladimír Remek, Roman Prymula, Karel Gott, Peter Kellner a Miroslav Masopust, vojnový veterán z druhej svetovej vojny, a ďalší dostali od prezidenta najvyššie české štátne vyznamenanie – Rad Bieleho leva.

 

Na slávnostnej ceremónii sa malo podľa prezidentskej kancelárie zúčastniť asi 600 hostí. Niektorí z pozvaných ale odmietli prísť, napríklad predsedovia oboch komôr českého parlamentu Markéta Pekarová Adamová a Miloš Vystrčil. Svoju neúčasť zdôvodnili tým, že prezident Zeman až donedávna vyjadroval proruské postoje, čo sa zmenilo až po ruskej invázii na Ukrajinu.

 

Väčšina členov vlády však na udeľovanie vyznamenaní prišla. Účastníci ceremónie boli vyzvaní, aby finančne prispeli na pomoc Ukrajine a zaznela aj hymna Ukrajiny. Na prvom nádvorí Pražského hradu bola vyvesená ukrajinská vlajka. Predchádzajúce termíny udeľovania štátnych vyznamenaní museli byť zrušené pre pandémiu či chorobu prezidenta Zemana.

 

Možno vás zaujme: REPORTÁŽ Uvedenie novej platformy Metagram podporili známe tváre. Prišla aj Zuzana Strausz Plačková s manželom, krstil Samo Tomečektwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies