Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
1. feb. 2023Tatiana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Ilustračné foto
Ilustračné foto
14.01.2021 13:53 Koronavirus
Pozrite si, aké opatrenia platia v okolitých krajinách a kde sa povinnej karanténe určite nevyhnete
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.01.2021 13:53 Koronavirus

Pozrite si, aké opatrenia platia v okolitých krajinách a kde sa povinnej karanténe určite nevyhneteBRATISLAVA – Aktuálna epidemiologická situácia je veľmi vážna vo väčšine európskych krajín. Porovnali sme epidemiologické opatrenia v okolitých štátoch. Prečítajte si, kde si ľudia užívajú slobodnejší život a kde naopak platí tvrdý lockdown.


Rakúsko

V susednom Rakúsku aktuálne platí už 3. lockdown v poradí. Aj napriek tomu, že pred Vianocami sa v krajine začali uvoľňovať reštrikcie, epidemiologická situácia sa v priebehu pár dní výrazne zhoršila.

 

Vláda tak musela pristúpiť k opätovnému sprísňovaniu opatrení. Na území rakúska platí zákaz vychádzania do 24. januára, občania môžu svoje domovy opustiť iba v nevyhnutných prípadoch.

 

Otvorené sú iba obchody s potravinami, drogériou, lekárne či čerpacie stanice. Ľuďom je odporúčaná práca z domu. Školy a univerzity ostávajú na dištančnej forme štúdia do 17. januára.

 

Hotely a reštaurácie taktiež ostávajú zatvorené. Povolený je iba ambulantný predaj či donášková služba.

 

 

Zakázané sú všetky hromadné podujatie či športové aktivity s výnimkou profesionálnych športov, ktoré sa organizujú na otvorenom priestranstve.

 

Lyžiarske strediská dostali zelenú, návštevníci však musia dodržiavať prísne stanovené opatrenia. V Rakúsku aktuálne od 8. do 17. januára prebieha 2. kolo bezplatného plošného testovania obyvateľstva.

 

S uvoľňovaním opatrení sa však počíta až po ukončení lockdownu, teda 24. januára. Ľudia, ktorí do Rakúska prichádzajú zo zahraničia musia podstúpiť 10-dňovú domácu karanténu alebo 5-dňovú izoláciu po absolvovaní negatívneho testovania na koronavírus.

 

V reakcii na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu na Slovenskuv Českej republike posilnilo Rakúsko hraničné kontroly a uzavrelo niektoré menšie hraničné priechody.

 

Od 15. januára bude zároveň platiť povinná online registrácia pre všetkých, ktorí vstupujú na územie krajiny. Výnimku dostali iba pendleri, vodiči z povolania ako aj občania, ktorí vstupujú do krajiny z osobitných a rodinných dôvodov.

 

Prečítajte si viac: Nemecko zaznamenalo najvyšší denný prírastok úmrtí

 

Česká republika

V Českej republike je situácia veľmi podobná. Do minimálne 22. januára platí v krajine núdzový stav. Od 27. decembra 2020  platí v Českej republike  5. stupeň protiepidemiologického systému PES.

 

To znamená, že sú otvorené len obchody s nevyhnutným tovarom, ako sú potraviny, drogérie, lekárni či benzínové pumpy. Zatvorené sú aj všetky reštaurácie, hotely, penzióny či vnútorné športoviská. Na verejnosti je prísne zakázané predávať alkohol.

 

Na jednom mieste sa môžu zhromažďovať maximálne 2 osoby, pričom platí zákaz nočného vychádzania od 21:00 do 5:00 hodiny rannej.

 

Svoju prevádzku tiež zastavili aj lyžiarske strediská. Obmedzený je aj počet účastníkov na svadbách či pohreboch. Vonkajšie športovanie zakázané nie je, skupinu však môžu tvoriť maximálne dve osoby.

 

 

Vstup do Česka je povolený osobám s negatívnym výsledkom PCR testu, nie však starším ako 72 hodín. V opačnom prípade je nutné sa podrobiť domácej karanténe a najskôr v piaty deň podstúpiť negatívne testovanie PCR testom na vlastné náklady.

 

Po príchode z rizikových krajín je tiež nutné vyplniť registračný formulár.

 

Cudzinci môžu na územie ČR vstúpiť iba vo výnimočných prípadoch ako je pracovná cesta, nevyhnutná návšteva rodiny či zdravotné vyšetrenie.

 

Súvisiaci článok: Pozrite si, aké protiepidemiologické opatrenia platia v okolitých krajinách. Skutočne sme na tom tak zle?

 

Poľsko

V Poľsku platí od Od 28. decembra 2020 do 17. januára 2021 tzv. Národná karanténa, čo v praxi znamená, že je obmedzený pohyb osôb a zatvorené viaceré prevádzky.

 

Zatvorené sú hotely, lyžiarske strediská či nákupné centrá. Stopku dostali aj spoločenské a športové podujatia, diskotéky či večierky. Zároveň sú zatvorené aj všetky uzavreté športoviská.

 

V prípade bohoslužieb je nutné dodržiavať nariadenia 1 osoba na 15 metrov štvorcových. Prevádzky služieb ako sú kozmetiky, kaderníctva či manikúry môžu mať otvorené, avšak musia spĺňať prísne nariadenia.

 

V prípade ľudí, ktorí pricestovali do Poľska hromadnou dopravou platí povinná 10-dňová karanténa.

 

Prečítajte si tiež: Chystáte sa do Rakúska? Od polovice januára platia na hraniciach nové pravidlá

 

Maďarsko

Od 4. novembra je v Maďarsku vyhlásený 90-dňový núdzový stav. Hotely môžu prijímať hostí, ktorí do krajiny cestujú výhradne na služobné účely, nie za účelom turizmu. Rekreačné zariadenia vrátane múzeí, divadiel či posilňovní sa zatvorili v pondelok 11. januára 2021.

 

Podobne ako tomu je aj na Slovensku, v Maďarsku majú osoby nad 65 rokov vyhradené hodiny na nákup potravín či drogérie. Od 1. septembra 2020 platí zákaz vstupu do Maďarska, iným ako maďarským občanom.

 

 

Do krajiny ale môžu vstúpiť aj cudzinci s trvalým pobytom či jeho rodinný príslušníci. Vláda taktiež odklepla hraničné kontroly pri vstupe, ktoré budú platiť do 31. januára.

 

Pri návrate do Maďarska platí prísna 10-dňová karanténa, ľudia sú povinní si stiahnuť do svojich telefónov mobilnú aplikáciu, na základe ktorej sa sleduje jej prípadné porušenie. Po prílete do Maďarska musia občania iných štátov opustiť krajinu do 24 hodín.

 

 

 reklama


reklama


Zdroj: Netky Katarína Žáková, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok