Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. feb. 2023Tatiana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
05.01.2021 11:57 Domov
Pomoc občanom bola adresná a efektívna, hovorí minister financií Heger
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.01.2021 11:57 Domov

Pomoc občanom bola adresná a efektívna, hovorí minister financií HegerBRATISLAVA - Štátny rozpočet dosiahol za minulý rok deficit na úrovni takmer ôsmich miliónov.


Celkové príjmy štátneho rozpočtu predstavovali ku koncu decembra 15,751 miliardy eur, výdavky dosiahli 23,509 miliardy eur. "Po celý čas, čo sme vo vláde, sme sa snažili pristupovať k verejným výdavkom zodpovedne. Pomoc v rámci koronakrízy bola adresná a dovolím si povedať, že na základe dát a ich porovnania v rámci EÚ aj efektívna," zhodnotil minister financií Eduard Heger.

 

 

Lepší ako plánovaný výsledok podľa neho znamená, že sa bude Slovensku ľahšie existovať v nasledujúcom období, aj z hľadiska konsolidácie verejných financií v rokoch 2022 a 2023.

 

Príjmy

 

Celkové daňové príjmy štátu dosiahli minulý rok 11,872 miliardy eur. Z toho najviac predstavovala daň z pridanej hodnoty, a to na úrovni 6,8 miliardy eur. Právnické osoby odviedli daň z príjmov vo výške 2,355 miliardy eur.

 

Spotrebné dane spolu dosiahli 2,265 miliardy eur. Daň vyberaná zrážkou predstavovala 235 miliónov eur. "Fyzické osoby odviedli daň z príjmov vo výške 3,123 miliardy eur, ale keďže územnej samospráve bolo poukázaných 3,146 miliardy eur, zaznamenal štátny rozpočet -23 miliónov eur," vyčíslil rezort financií.

 

 

Peniaze z EÚ

 

Príjmy z rozpočtu EÚ dosiahli spolu 2,551 miliardy eur, z toho najväčší objem 744 miliónov eur zaznamenalo ministerstvo pôdohospodárstva. Ministerstvo práce získalo z eurorozpočtu príjmy na úrovni 481 miliónov eur.

 

Príjmy štátneho rozpočtu z dividend dosiahli minulý rok 429 miliónov eur. Ostatné príjmy predstavovali 899 miliónov eur, z toho iné nedaňové príjmy 445 miliónov eur, administratívne poplatky a iné poplatky a platby 389 miliónov eur.

 

 

Výdavková časť

 

Výdavky na obsluhu štátneho dlhu sa podľa MF čerpali na úrovni 797 miliónov eur. V kategóriách výdavkov súvisiacich s čerpaním prostriedkov z rozpočtu EÚ došlo k čerpaniu na úrovni 2,327 miliardy eur, pri spolufinancovaní na úrovni 386 miliónov eur.

 

Platba do rozpočtu EÚ predstavovala vlani 877 miliónov eur. Transfer Sociálnej poisťovni bol poskytnutý na úrovni 970 miliónov eur. Ďalšie výdavky štátneho rozpočtu dosiahli 18,152 miliardy eur.

 

Čítajte tiež: Pozor na túto zmenu platnú od Nového roka! 13. a 14. platy už nebudú oslobodené od danereklama


reklama


Zdroj: TASR/ Netky Ida Železníková

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok