Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
9. jún. 2023Stanislava
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
24.03.2023 11:16 Zahraničie
Pokusy o zákaz kníh v USA dosiahli vlani rekordnú úroveň
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.03.2023 11:16 Zahraničie

Pokusy o zákaz kníh v USA dosiahli vlani rekordnú úroveňNew York - Požiadavky na odstránenie kníh z regálov v USA v roku 2022 dosiahli rekordné maximum. Väčšina titulov, ktoré boli "terčom cenzúry", sa venovala záležitostiam menšín a komunity LGBTQIA+. Vyplýva to z údajov neziskovej organizácie American Library Association (ALA).


V minulom roku bolo v Spojených štátoch podaných celkovo 1269 individuálnych "výziev", teda požiadaviek na obmedzenie alebo odstránenie jednej alebo viacerých kníh. Predchádzajúci "rekord" bol z roku 2021, keď ich bolo podaných 729. Autormi prevažnej väčšiny kníh boli členovia komunity LGBTQIA+ a menšín alebo boli napísané o nich. Podľa ALA bolo v minulom roku "terčom cenzúry" viac ako 2500 kníh, v roku 2021 to bolo približne 1900 kníh. Prevažnú väčšinu (86 percent) tvorili knihy pre deti a viac ako polovicu (58 percent) tvorili knihy určené na výučbu alebo boli v školách dostupné!!! "Cieľom je potlačiť hlasy tých, ktorí sú v krajine tradične vylúčení z debát, ako sú príslušníci komunity LGBTQIA+ alebo ľudia inej farby pleti," uviedla riaditeľka kancelárie ALA pre intelektuálnu slobodu Deborah Caldwellová-Stoneová. Každý takýto pokus o zákaz prístupu ku knihe nazvala "priamym útokom na ústavou chránené právo každého človeka slobodne si vybrať, ktoré knihy si prečíta a aké myšlienky preskúma". Americkí konzervatívni lídri sa začali znovu zameriavať na vzdelávanie. Z učebných osnov sa snažia sa odstrániť obsah, ktorý podľa nich presadzuje takzvanú progresívnu agendu, najmä v oblasti rasovej a rodovej identity. Hlavným terčom týchto snáh je najmä román Milovaná od afroamerickej spisovateľky Toni Morrisonovej. Dielo ocenené v roku 1988 Pulitzerovou cenou popisuje deštruktívne a traumatické dedičstvo otroctva. Rozpráva príbeh slobodnej černošky, ktorá je uväznená spomienkami na život bývalej otrokyne. reklama


Zdroj: TASR / MiroNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok