Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. mar. 2023Adrián
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
09.07.2022 09:41 Domov
Zástupcovia školstva hlásia nový problém, nedokážu už platiť za ukrajinských študentov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.07.2022 09:41 Domov

Zástupcovia školstva hlásia nový problém, nedokážu už platiť za ukrajinských študentovBRATISLAVA - Slovenská rektorská komisia apeluje na vládu a žiada ju o pomoc.


Rektori vysokých škôl vo svojom najnovšom stanovisku hovoria, že bez pomoci štátu už nedokážu zabezpečovať bezplatné vzdelanie a ubytovanie pre ukrajinských študentov. Aby mohli pomáhať, sami potrebujú pomoc od štátu. 

 

Slovenská rektorská komora (SRK) pripomenula, že vysoké školy odpustili ukrajinským študentom samoplatcom hneď po vypuknutí vojnového konfliktu školné, prijali nových študentov a tiež začali udeľovať mimoriadne štipendiá a granty.

 

Študentom i učiteľom z Ukrajiny odpustili poplatky za ubytovanie a stravu, organizovali jazykové kurzy. Doterajšia pomoc pre ukrajinských študentov a občanov bola hradená z vlastných zdrojov vysokých škôl. Tie sú však podľa rektorov už vyčerpané. 

 

 

Po vypuknutí vojny na Ukrajine začalo na Slovensku študovať ďalších najmenej 235 študentov z Ukrajiny, ktorí sa vzdelávajú v slovenskom alebo v anglickom jazyku. V prvom kvartáli tohto roka sa pomoc vysokých škôl ukrajinským študentom a akademikom vyšplhala na úroveň jedného milióna eur. 

 

Táto finančná pomoc je však neudržateľná pri viacročnom deficitnom rozpočte verejných vysokých škôl. Pripomíname, že verejné vysoké školy dostali v rokoch 2021 a 2022 finančnú dotáciu nižšiu o 45 miliónov eur, v roku 2023 je avizovaný ďalší pokles vo výške 27 miliónov eur, zároveň rastú ceny energií a inflácia," uviedla SRK.

 

 

Preto rektorská konferencia apeluje na vládu SR, aby prehodnotila pokračujúce znižovanie dotácie na chod verejných vysokých škôl a podporila ich zvýšením rozpočtov ešte v roku 2022. 

 

Keďže nevieme, ako dlho bude vojna na Ukrajine trvať, podpora ukrajinských študentov by mala byť systémová a dlhodobá. Jednorazová pomoc nevyrieši problém, len preklenie krátke obdobie. V súčasnom poddimenzovanom financovaní vysokého školstva je nereálne, aby tieto náklady dlhodobo znášali vysoké školy," dodali rektori vysokých škôl. 

 

Prečítajte si aj: Prvé vyjadrenie Igora Matoviča ku koaličnej kríze: nebojte sa

 reklama


Zdroj: TASR/ Netky Ida Železníková

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok