13.01.2022 08:58 Zaujímavosti
Omikron má o 90 percent nižšiu úmrtnosť než delta, naznačuje výskum z USA
WASHINGTON – Výskum v USA na vzorke 70 000 osôb nakazených koronavírusom ukázal, že v prípade infekcie variantom omikron sa znížila pravdepodobnosť hospitalizácie oproti variantu delta o polovicu, pravdepodobnosť hospitalizácie na jednotke intenzívnej starostlivosti o tri štvrtiny a pravdepodobnosť úmrtia až o 90 percent. TASR tieto údaje získala zo správy, ktorú uverejnila agentúra AFP.
Z 50 000 ľudí nakazených omikronom nikto nepotreboval umelú pľúcnu ventiláciu. Priemerná dĺžka hospitalizácie s variantom omikron bola iba 1,5 dňa. Pri delte to bolo 5 dní. Až 90 % pacientov s omikronom prepustili z nemocnice do troch dní. Výskum uskutočnili v sieti zdravotníckych zariadení Kaiser Permanente v južnej Kalifornii v čase od 1. decembra do 2. januára.

Podieľali sa na ňom vedci z Kalifornskej univerzity v Berkeley, Kaiser Permanente a Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Podobné závery predtým naznačili aj rozsiahle štúdie z Británie a Juhoafrickej republiky. Vedci zase pri výskume na zvieratách a bunkách in vitro zistili, že omikron sa lepšie množí v horných dýchacích cestách než v pľúcach, čo vysvetľuje ľahší priebeh ochorenia. Zatiaľ nerecenzovaná štúdia v Kalifornii podľa riaditeľky CDC Rochelle Walenskej brala do úvahy parametre ako vek, pohlavie, predchádzajúcu infekciu koronavírusom SARS-CoV-2, očkovanie a komorbidity.
Ako uvádza štúdia, „omikron je sám o sebe menej závažný ako delta“, pričom nižší počet ťažkých prípadov nesúvisí iba s vyššou zaočkovanosťou a premorenosťou. V štúdii sa ďalej píše, že súčasné vakcíny majú nižšiu účinnosť voči omikronu, ale naďalej významne chránia proti ťažkému priebehu ochorenia COVID-19. Napriek povzbudivým výsledkom výskumu nabáda Walenská na opatrnosť, keďže omikron v dôsledku vysokej nákazlivosti zaťažuje zdravotnícky systém. V USA teraz zaznamenávajú denne v priemere trištvrte milióna nových prípadov nákazy, približne 150 000 hospitalizácií a 1 600 úmrtí v spojitosti s covidom.
Možno vás zaujme: Nigéria po siedmich mesiacoch ukončila blokovanie Twitteru
Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš
účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.
Zdroj: TASR/ Netky Johny Domanský
Foto: Unsplash
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk