Od marca sa menia pravidlá osobného bankrotu, bude dostupnejší

NETKY.SK • 24 Február 2017, 15:22 • 2 min
Od marca sa menia pravidlá osobného bankrotu, bude dostupnejší

BRATISLAVA – Od 1. marca tohto roku sa stane osobný bankrot dostupnejší pre viac ľudí. Zmeny prináša novela zákona o konkurze a reštrukturalizácii z dielne rezortu spravodlivosti. Ministerstvo ňou chce podstatne znížiť náklady spojené so začatím konania o oddlžení.

slovakia

left justify in out

Nemajetným dlžníkom by mal s nimi pomôcť štát. Novela prináša i ochranu dlžníkov pred úplnou stratou bývania.

 

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) v tejto súvislosti vysvetlila, že úpadok fyzických osôb predstavuje v súčasnosti na Slovensku významný ekonomicko-sociálny problém. Inštitút osobného bankrotu, ktorý bol zavedený v roku 2006, podľa ministerstva nenaplnil očakávania, a to z hľadiska počtu osôb, ktoré podali návrh na oddlženie.

 

Dlhov sa bude môcť po novom dlžník zbaviť pomocou jednej z dvoch alternatív – konkurzom alebo cez splátkový kalendár. Pri konkurze odovzdá na speňaženie majetok a súd následne rozhodne o oddlžení. V prípade splátkového kalendára si dlžník ponechá časť majetku, ale v stanovenom období vypláca sumu, ktorú určí súd. Zostatok dlhu bude nevymáhateľný.

 

Domáhať sa zbavenia dlhov týmito spôsobmi bude môcť dlžník iba raz za desať rokov. Takzvané nedotknuteľné pohľadávky bude pritom musieť splácať aj po oddlžení. Napríklad pohľadávky maloletého dieťaťa na výživné, pohľadávky zo zodpovednosti za škodu spôsobenú na zdraví a podobne. Vzhľadom na ich povahu či dôvod vzniku totiž nie je dôvod takéto pohľadávky dlžníkovi odpúšťať, zdôvodnil rezort.

 

Osobný bankrot má byť dostupnejší aj vďaka zníženiu nákladov potrebných na začatie konania o oddlžení. Ministerstvo znižuje preddavok na odmenu správcu zo súčasných 650 na 500 eur. Nemá sa tiež viac vyžadovať žiaden minimálny majetok na pokrytie nákladov konkurzného konania, ktorý v súčasnosti musí byť v hodnote minimálne 1650 eur.

 

Každý dlžník, ktorý využije osobný bankrot, si bude mať právo ponechať sumu 10.000 eur. Tá bude predstavovať takzvanú nepostihnuteľnú hodnotu obydlia. Sumu stanovuje vládne nariadenie z dielne ministerstva spravodlivosti.

 

"Určenie výšky sumy by malo zodpovedať minimálnej kúpnej cene, za ktorú si fyzická osoba vie zabezpečiť bývanie v jednoizbovom byte, resp. obdobnej nehnuteľnosti v Slovenskej republike," odôvodnil rezort. Suma zodpovedajúca nepostihnuteľnej hodnote obydlia sa má ukladať na osobitný bankový účet pod exekučnou ochranou. Z neho bude mať dlžník možnosť čerpať peňažné prostriedky.

 

Určená suma by mala dlžníkovi postačovať na naplnenie potreby bývania. Ľudsky dôstojné podmienky na bývanie sú predpokladom toho, aby nestratil integráciu v spoločnosti a mohol si udržať zamestnanie alebo iný zdroj príjmu. Jednotnú sumu pre celé Slovensko ministerstvo navrhlo aj napriek tomu, že si uvedomuje, že náklady na bývanie sa v jednotlivých regiónoch rôznia.

 

Nedostatok je podľa neho dostatočne kompenzovaný zvýšeným počtom príležitostí zamestnať sa, či zabezpečiť si iný dodatočný zdroj príjmu v regiónoch, ktoré sú z pohľadu kúpnej sily "silnejšie". Výhodou je, naopak, zamedzenie prípadným špekuláciám dlžníkov s hraničným ukazovateľom pre región pred konkurzom.

 

Nariadenie určuje aj sumu, ktorá má byť dlžníkovi k dispozícii mesačne z nepostihnuteľnej hodnoty obydlia. Dlžník tak má byť oprávnený požiadať banku o vykonanie platieb mesačne najviac do sumy vo výške 250 eur. "Určenie výšky sumy by sa malo približovať minimálnej cene nájmu, za ktorú si fyzická osoba vie zabezpečiť bývanie v jednoizbovom byte, resp. obdobnej nehnuteľnosti v SR, a to počas približne 40 mesiacov po tom, čo o bývanie prišla," zdôvodnil rezort.

 

 

 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Sidorova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies