Testovaných na slovensku
9097
Infikovaných na slovensku
400
Infikovaných svetovo
874560
Úmrtí svetovo
43428
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
30.01.2019 15:10 Ekonomika
Najväčším rizikom pre podnikanie je vysoká daňová zaťaženosť
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.01.2019 15:10 Ekonomika

Najväčším rizikom pre podnikanie je vysoká daňová zaťaženosťBRATISLAVA - Najväčšími rizikami pre podnikanie na Slovensku sú v súčasnosti vysoké daňové a odvodové zaťaženie a nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily.


Vyplýva to z prieskumu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) na vzorke 204 členov tejto stavovskej organizácie. Na treťom mieste skončil vo vnímaní rizík podnikateľmi klientelizmus a korupcia vo verejnom obstarávaní.

 

SOPK sa podnikateľov pýtala na 16 možných rizík podnikania, ktoré mohli respondenti označiť za vysoké, mierne alebo so slabým vplyvom.

 

Vysoká daňová a odvodová povinnosť je pre firmy podľa predchádzajúcich výskumov najväčším rizikom už od roku 2012. Nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily sa na druhom mieste objavil po druhý raz.

 

Až do roku 2015 tento problém vnímali podnikatelia ako menej závažný a vo výsledkoch prieskumov figuroval v dolnej polovici tabuľky. Zmena nastala až v nasledujúcom roku, keď sa chýbajúci zamestnanci posunuli na štvrté miesto tabuľky.

 

 

Na opačnom konci tabuľky sa umiestnili vysoké úrokové miery, prípadné sociálne nepokoje, a ako najnižšie riziko podnikatelia vnímajú činnosť inštitúcií zastrešujúcich podnikateľov.

 

Zamestnávatelia väčšinu rizík vnímajú podobne už niekoľko rokov. Nízka vymáhateľnosť práva na štvrtom mieste, sa na popredných priečkach prieskumu SOPK umiestňuje už desať rokov.

 

Na piatom mieste tabuľky, podobne ako v uplynulých rokoch, bolo riziko poklesu zahraničného dopytu v dôsledku krízy. Prvú polovicu tabuľky ešte dopĺňa na šiestom mieste rast cien vstupov, najmä cien energií, na siedmom mieste pokles domáceho dopytu a na ôsmom tolerancia štátnej správy pri porušovaní zákonov.

 

Prieskum bol uskutočnený v októbri a decembri minulého roku. SOPK prieskumy s rovnakými alebo porovnateľnými otázkami realizuje už od roku 1998.reklama


reklama


Zdroj: TASR, netky BL

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok