Situácia na Ukrajine: Ukrajina a Rusko sa dohodli na prímerí na Kryme do 21. marca

NETKY.SK • 16 Marec 2014, 19:30 • 2 min
Situácia na Ukrajine: Ukrajina a Rusko sa dohodli na prímerí na Kryme do 21. marca

SIMFEROPOL - Na Kryme sa začalo hlasovanie v dnešnom referende, v ktorom obyvatelia tohto ukrajinského regiónu majú rozhodnúť, či sa polostrov odtrhne od Ukrajiny a stane súčasťou Ruskej federácie. O začiatku hlasovania informovala agentúra Reuters.

slovakia

left justify in out

19:17 - Voliči na Kryme hlasovali za pripojenie k Rusku

Za pripojenie Krymu k Ruskej federácii hlasovalo v dnešnom referende 93 percent voličov. Vyplýva to z prvých prieskumov exit polls, na ktoré sa odvolali ruské štátne médiá.
      

Podľa agentúry DPA to potvrdilo aj proruské vedenie na Kryme po zatvorení volebných miestností o 19.00 h SEČ. Krymský premiér Sergej Aksionov po skončení hlasovania uviedol, že Krym sa stane súčasťou Ruska "v takom úzkom časovom rámci, ako to len bude možné". Uviedla to spravodajská stanica BBC s odvolaním sa na ruskú agentúru Interfax.
      

Účasť na referende podľa BBC pravdepodobne prekročila 80 percent.
      

Biely dom podľa agentúry Reuters reagoval vyhlásením, že výsledky referenda odmieta. Kroky Ruska označil za "nebezpečné a destabilizujúce".

 

17:47 - Spojené štáty neuznajú výsledok referenda na Kryme

Spojené štáty považujú referendum o odtrhnutí Krymu od Ukrajiny za nezákonné a neuznajú jeho výsledok, informoval dnes nemenovaný predstaviteľ amerického ministerstva zahraničných vecí.
      

Podľa tohto zdroja, na ktorý sa odvoláva agentúra Reuters, to ruskému ministrovi zahraničných vecí Sergejovi Lavrovovi v telefonickom rozhovore povedal šéf americkej diplomacie John Kerry.
      

Podľa amerického ministra je možné vyriešiť krízu na Ukrajine iba politickou cestou. Vyzval Rusko, aby stiahlo svoje vojenské sily späť na základne a podporilo ústavnú reformu na Ukrajine, ktorá ochráni práva menšín vrátane ruskojazyčnej populácie na Kryme.

img

 

17:04 - Referendum na Kryme prebieha pokojne

Počas dnešného referenda na Kryme sa nevyskytlo žiadne narušenie verejného poriadku, uviedla pre agentúru ITAR-TASS hovorkyňa miestneho ministerstva vnútra Olga Kondrašovová.
      

"Z volebných miestností ani z verejných priestranstiev neboli hlásené žiadne incidenty. Monitorujeme situáciu, ktorá je pokojná," povedala hovorkyňa.
      

Poslanec ruskej Štátnej dumy Oleg Denisenko, ktorý je taktiež na Kryme, informoval, že nevidel žiadne známky bojkotu referenda zo strany miestnych Tatárov.
      

"Vo volebných miestnostiach, ktoré som navštívil, neboli žiadne takéto prípady," konštatoval.
      

"Mal som možnosť stretnúť sa s ľuďmi v Simferopole aj v Bachčisaraji. Nepočul som nič o bojkote, ani o výzvach proti hlasovaniu," dodal ruský poslanec.
      

Podľa agentúry Kryminform, ktorá sa odvoláva na vyhlásenie volebnej komisie, dosiahla volebná účasť na Kryme do 14.00 h SEČ 54 percent, len v samotnom Sevestopole 65 percent.

img

 

15:21- Merkelová chce na Ukrajinu vyslať viac pozorovateľov; Putin to privítal

Nemecká kancelárka Angela Merkelová dnes v telefonickom rozhovore ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi povedala, že na Ukrajinu by malo byť vyslaných viac pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Putin tento plán privítal, informoval Merkelovej hovorca Steffen Seibert.
      

"Kancelárka navrhla okamžité rozšírenie existujúcej prítomnosti OBSE na Ukrajine a vyslanie väčšieho počtu pozorovateľov do konfliktných oblastí," spresnil Seibert vo vyhlásení k dnešnému telefonickému rozhovoru medzi ruským prezidentom a nemeckou kancelárkou.
      

Putin Merkelovej povedal zároveň podľa vyhlásenia Kremľa povedal, že referendum na Kryme je v plnom súlade s medzinárodným právom a zároveň prisľúbil rešpektovať rozhodnutie obyvateľov Krymu, ktorí dnes v ľudovom hlasovaní môžu rozhodnúť o odtrhnutí regiónu od Ukrajiny a jeho pripojení k Rusku.
      

Ruský prezident podľa Kremľa využil telefonický rozhovor s Merkelovou aj na to, aby vyjadril obavy v súvislosti s eskaláciou napätia, podľa neho spôsobenej radikálnymi zoskupeniami v regiónoch na juhovýchode Ukrajiny "s tichým súhlasom úradov v Kyjeve".

img

 

15:01 - Putin Merkelovej: Referendum na Kryme je v plnom súlade s medzinárodným právom

Ruský prezident Vladimir Putin dnes nemeckej kancelárke Angele Merkelovej povedal, že referendum na Kryme je v súlade s medzinárodným právom. Podľa agentúry Reuters o tom dnes vo vyhlásení informoval Kremeľ.
      

Putin zároveň prisľúbil rešpektovať rozhodnutie obyvateľov Krymu, ktorí dnes v ľudovom hlasovaní môžu rozhodnúť o odtrhnutí regiónu od Ukrajiny a jeho pripojení k Rusku.
      

Ruský prezident podľa Kremľa využil telefonický rozhovor s Merkelovou aj na to, aby vyjadril obavy v súvislosti s eskaláciou napätia, podľa neho spôsobenej radikálnymi zoskupeniami v regiónoch na juhovýchode Ukrajiny "s tichým súhlasom úradov v Kyjeve".
      

"Vladimir Vladimirovič Putin upriamil pozornosť na skutočnosť, že vôľa obyvateľstva polostrova je realizovaná v plnom súlade s medzinárodným právom," uvádza sa vo vyhlásení Kremľa.

img

 

13:59 - Ukrajina a Rusko sa dohodli na prímerí na Kryme do 21. marca

Ministerstvá obrany Ukrajiny a Ruska sa dohodli na prímerí na Kryme, ktoré bude platiť do 21. marca. Podľa agentúry Reuters o tom dnes informoval ukrajinský minister obrany Ihor Teňuch.
      

Prímerie znamená, že ruské sily počas neho nebudú podnikať žiadne akcie proti ukrajinským vojenským zariadeniam na Kryme, spresnil.
      

"Dohoda bola dosiahnutá s (ruskou) Čiernomorskou flotilou a s ruským ministerstvom obrany o prímerí do 21. marca," povedal Teňuch novinárom počas prestávky v zasadaní ukrajinského kabinetu.
      

"Počas tohto obdobia nebudú podniknuté žiadne akcie proti našim vojenským zariadeniam na Kryme. Naše vojenské zariadenia preto pokračujú s dopĺňaním zásob," dodal ukrajinský minister obrany.
      

Obyvatelia Krymu medzitým hlasujú v referende, v ktorom majú rozhodnúť, či sa polostrov odtrhne od Ukrajiny a stane súčasťou Ruskej federácie. Spravodajská stanica BBC na svojej webovej stránke s odvolaním sa na predsedu krymského parlamentu Vladimira Konstantinova informovala, že volebná účasť popoludní prekročila 50 percent.

img

 

13:53 - Účasť na referende je vysoká,úrady už pripravujú oslavy

 

Po vyše šiestich hodinách hlasovalo v referende na Kryme už takmer 50 percent registrovaných voličov, informovali organizátori referenda. Miestni predstavitelia očakávajú, že účasť napriek nepriaznivému počasiu presiahne 80 percent. Piatkový prieskum lokálnej mimovládnej organizácie zistil, že za pripojenie sa k Rusku sa vysloví pravdepodobne vyše 90 percent hlasujúcich, uvádza agentúra Ria Novosti. Korešpondent stanice BBC informoval, že úrady už pripravujú oslavy vopred jasného výsledku, pričom by nemali chýbať ani ohňostroje. Krymský premiér Sergej Aksjonov pre ruské médiá povedal, že v pondelok o 10:00 miestneho času (09:00 SEČ) bude výsledok referenda schvaľovať miestny parlament. Zatiaľ prebieha ľudové hlasovanie na Kryme pokojne.

 

Líder krymských Tatárov Refat Čubarov referendum opätovne skritizoval, pričom ho nazval „šaškárňou“ a „cirkusom“ a znovu vyzval príslušníkov tatárskej menšiny, aby hlasovanie bojkotovali. Ukrajinský minister obrany oznámil, že Kyjev poslal vojakov do východných a južných regiónov Ukrajiny. Podľa jeho slov sa tiež viac než 40 000 mužov dobrovoľne pridalo k Národnej garde, ktorá nedávno vznikla v odpovedi na krymskú krízu. „Toto je naša krajina a my ju nesmieme opustiť,“ povedal Ihor Teňuch, ktorého citovala ukrajinská tlačová agentúra Interfax.

img

 

 

11:47 -  Referendum na Kryme sledujú Slováci aj Ukrajinci žijúci na Slovensku 

Udalosti na Ukrajine sa dotýkajú aj Ukrajincov žijúcich na Slovensku či Slovákov, ktorí majú k tejto krajine blízko. Dnešné krymské referendum sledujú o to pozornejšie, že môže rozhodnúť o budúcnosti ich rodín a priateľov.  
      

„Táto situácia, nie je v súlade s medzinárodným právom, pretože vedie k narušeniu integrity zvrchovaného štátu. Referendum o oddelení časti tohto štátu, by sa malo uskutočniť na celom území. V uplynulých dňoch som navštívil Užhorod. Prebiehajú tam síce výmeny ľudí v určitých funkciách, ale inak je tam pokoj. Ľudia pracujú a zároveň si uvedomujú, že situácia, ktorá nastala na Ukrajine, bude mať pre nich dosť vážne sociálno-ekonomické dôsledky, no aj napriek tomu chcú Ukrajinu ako celistvý štát zachovať,“ povedal podpredseda Ústrednej rady Zväzu Ukrajincov a Rusínov na Slovensku Pavol Bogdan.    
      

Aj podnikateľ Dmitry Ripela uznáva právo národa na referendum, no prízvukuje, že v tomto referende nerozhodne vôľa ľudí, ale vôľa cudzích jednotiek, ktoré už na Ukrajine dostali meno zelení vojačikovia. Ripela tiež hovorí, že už predchádzajúce kroky Ruska sú počiatkom vojny.
      

„Jednoznačne to vnímam ako vojnu. Chápem diplomatov, ktorí sa snažia nedopustiť krviprelievanie, no som presvedčený, že po vyhlásení výsledkov bude krvi viac a Krymom sa to neskončí. O tom svedčia aj udalosti v Donecku. Proruským silám pokoj jednoducho nevyhovuje,“ povedal.
      

Naopak, generálna konzulka Ukrajiny v Prešove Oľga Benč verí v to, že ďalšia krv preliata nebude. Ukrajinská vláda totiž podľa nej uvažuje v medziach práva a to je jediná normálna cesta. 
      

Podľa riaditeľa Múzea ukrajinskej kultúry Slovenského národného múzea Miroslava Sopoligu sú problémy na Ukrajine hrozbou nielen pre Ukrajinu, ale pre celý svet. „Verím, že ku krviprelievaniu nedôjde, že sa nás zastane celý svet,“ uviedol. 
      

O tom, že krymské referendum nie je legálne, hovorí aj predseda klubu Slovensko-ukrajinskej spoločnosti v Košiciach Ján Bača. Zvýrazňuje však nižšiu legitimitu referenda aj kvôli položeným otázkam. „Tam nie je postavená otázka áno alebo nie. Tam sú iba dve odpovede nie. Prvá otázka znie, či ste za odpojenie Krymu a pripojenie k Rusku. Druhá otázka, či ste za odpojenie Krymu ako samostatnej republiky. Nie je tam daná možnosť, ktorú by väčšina preferovala, aby zostali v rámci Ukrajiny, ale aby sa zmenili podmienky, ktoré tam sú,“ hovorí Bača.
      

Zároveň však dodáva, že situáciu veľmi pozorne sleduje a myslí si, že súčasná vláda smeruje k mierovému riešeniu problému. Čo urobia ruské vojská na hraniciach na východe, na severe a na Kryme, je však podľa neho neisté, no verí v zdravý ľudský rozum.

 

07:15 - Na Kryme sa začalo referendum o tom, či sa pripojí k Rusku

Predstavitelia Európskej únie a americký prezident Barack Obama odmietli referendum, ktoré narýchlo zorganizovali proruské orgány Krymu, ako nezákonné a vyjadrili sa, že je porušením ukrajinskej ústavy.




twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies