Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. jan. 2022Tamara
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Branislav Gröhling.
Branislav Gröhling.
26.11.2021 11:05 Domov
Minister školstva ohlásil zatváranie. Prázdniny sa môžu začať skôr!
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.11.2021 11:05 Domov

Minister školstva ohlásil zatváranie. Prázdniny sa môžu začať skôr!BRATISLAVA - Od pondelka 29. 11. ostanú zatvorené, respektíve prejdú na dištančnú výučbu, základné umelecké školy (ZUŠ), centrá voľného času (CVČ), jazykové školy i krúžky a mimoškolské aktivity.


Ako jedno z možných opatrení, ktoré má pomôcť udržať školy mimo ohnísk infekcie koronavírusu, to na piatkovej tlačovej konferencii oznámil minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS). "Od pondelka ostanú otvorené materské, základné a stredné školy a rovnako špeciálne školy a špeciálne výchovné zariadenia, ako aj poradne pre individuálnu prácu so žiakom," deklaroval Gröhling. Rovnako avizoval, že zimné prázdniny sa možno začnú skôr, vyučovanie by mohli ukončiť pred koncoročnými sviatkami už 17. decembra. "Musím sa ešte o tom poradiť," povedal.

 

 

Hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR pre pediatriu Elena Prokopová vysvetľovala zrušenie krúžkov a mimoškolských aktivít snahou prioritne zabezpečiť zníženie mobility, možného prenosu infekcie spájaním rôznych skupín detí, a tým vytvoriť čo najväčšiu ochranu v prostredí škôl. "Sústreďme sa na to, aby sme zabezpečili deťom bazálnu výučbu, všetko ostatné môže v súčasnej situácii počkať," uviedla.

 

Prečítajte si tiež: V ČR majú rekordný nárast infikovaných. Vyhlásili núdzový stav a zakázali vianočné trhy

 

V školách má podľa inštrukcií rezortu platiť prísny zákaz miešania tried – na telocviku, ale aj pri iných hodinách. Rovnako musia školy zabezpečiť v čo najväčšej možnej miere oddelené stravovanie v jedálňach – v oddelených časoch, ideálne tak, aby sa každá trieda stravovala samostatne, prípadne skupiny tých istých tried vždy v tom istom čase. Internáty prejdú do režimu OTP.

 

 

Minister pripomenul, že rezort poslal v strede týždňa 4,38 milióna eur pre MŠ, ZŠ aj SŠ na testy, rúška, respirátory či ochranné pomôcky. Suma je vyčíslená ako 30 eur na zamestnanca školy. Celkovo sa majú financie dostať k 2 766 zriaďovateľom a ich 146 195 zamestnancom. "Týka sa zamestnancov v prenesenom výkone správy i originálnom výkone správy," dodal minister.

 

Možno vás zaujme: Trnavská reštaurácia bojuje s obmedzeniami a hygienou. Videá valcujú internet!

 

Šéf školského rezortu obhajoval rozhodnutie ponechať otvorené školy, a to napriek inému názoru konzília. "Zatvorené školy nám problém s pandémiou nevyriešia, to vyrieši očkovanie, už si to konečne povedzme," zdôraznil Gröhling. Pripomenul, že dáta, ktorými rezort disponuje, kontinuálne potvrdzujú, že školy nie sú ohniskami infekcie. Minister sa obáva, že dočasné zatvorenie škôl by napokon predlžovali, čo by malo výrazne negatívny vplyv na vzdelanie detí, ale aj na ich duševnú a sociálnu pohodu. Pripustil, že situácia s prevádzkou škôl sa môže zmeniť v súlade s vývojom pandemickej situácie. "Ak sa preukáže výrazné zhoršenie situácie, budeme upravovať jednotlivé kroky," dodal.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Dedík

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok