Anketa Netky.sk: Ktorú stranu by ste volili v parlamentných voľbách 2020 ?


volby
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava -2°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
03.01.2019 21:11 Zaujímavosti
OSN vyhlásila 4. január za Svetový deň Braillovho písma
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.01.2019 21:11 Zaujímavosti

OSN vyhlásila 4. január za Svetový deň Braillovho písmaPARÍŽ - V roku 2019 sa 4. január bude sláviť ako Svetový deň Braillovho písma. Vyhlásila ho Organizácia Spojených národov (OSN), aby svet uznal význam tohto písma. V tento deň má svet uznať právo zrakovo postihnutých ľudí na prístup k Braillovmu písmu a upozorniť zdravú populáciu na dôležitosť tejto otázky, informovala Svetová slepecká únia (WBU) na svojej webovej stránke.


V roku 2019 uplynie 210 rokov od narodenia tvorcu písma pre nevidiacich Louisa Brailla a 190 rokov od prvej verzie Braillovho písma.

 

WBU so sídlom v Toronte v roku 2001 vyhlásila deň narodenia Louisa Brailla - 4. január- za Svetový Braillov deň. Podľa WBU dotykové písmo vytvorené Braillom predstavuje pre zrakovo postihnutých študentov jediný kľúč k vzdelaniu a k budúcej práci.

 

Louis Braille sa narodil 4. januára 1809 vo francúzskej dedinke Coupvray vzdialenej približne 40 kilometrov od Paríža. Ako trojročný si nešťastne spôsobil úraz oka v kožiarskej dielni svojho otca a následne oslepol. Až do desiatich rokov chodil v rodisku aj do školy.

 

V roku 1819 na odporúčanie abbé Palluya a učiteľa Antoina Bechereta odišiel z Coupvray do špecializovanej školy, Kráľovského ústavu mladých nevidiacich v Paríži. Neskôr zariadenie, ktoré v roku 1784 založil Valentin Haüy, premenovali na Národný ústav mladých nevidiacich. Braille vynikal prakticky vo všetkých predmetoch, obzvlášť v hudbe: hrával na klavíri a organe. V ústave strávil 24 rokov života a v ňom vypracoval systém písma, ktoré nesie dodnes jeho meno.

 

 

V roku 1821 kapitán Charles Barbier de la Serre v Kráľovskom ústave mladých nevidiacich prezentoval systém písania, ktorý používala armáda na komunikáciu v noci. Systém využívajúci zvuky bol síce neúplný, ale Brailla veľmi zaujal. Pustil sa do jeho zlepšovania tým, že nahradil zvuky písmenami a chýbajúce znaky doplnil symbolmi.

 

Ako 12-ročný začal Braille vypracúvať svoj systém písma. Prvú verziu zhotovil v roku 1829 a tlačou vyšiel ako 32 stranová brožúra s názvom: "Spôsob písania slov, nôt a chrámového spevu pomocou bodov pre používanie slepcami, pre ktorých ho vytvoril Louis Braille, korepetítor Kráľovského ústavu pre mladých nevidiacich". Definitívne svoje písmo dokončil v roku 1837.

 

Dejiny Francúzska v troch zväzkoch sa stali prvou knihou napísanou v tomto písme. Zakrátko, v roku 1844, nevidiaci na celom svete uznali a prijali Braillovo písmo za svoje.

 

Inteligenciou i zručnosťou prevyšoval Braille svojich spolužiakov v ústave. V ňom bol v roku 1828 vymenovaný za pomocného učiteľa, o dva roky neskôr sa stal už učiteľom.

 

V roku 1835 sa u Brailla prejavili po prvý raz príznaky ochorenia na tuberkulózu. Postupom rokov sa choroba rozvíjala aj v dôsledku nevhodných hygienických podmienok v ústave. Večer 6. januára 1852 vo veku 43 rokov zomrel.

Pochovali ho 10. januára 1852 v Coupvray vedľa otca a sestry Marie. V súčasnosti je na mieste jeho hrobu pamätník od sochára Etienna Lerouxa a relikvia z jeho rúk. Neskôr totiž, v roku 1952, telesné pozostatky Louisa Brailla premiestnili do Panteónu v Paríži.

 

Braillovo písmo začalo z Francúzska do Európy prenikať po roku 1850. Napríklad v Uhorsku zaviedli toto písmo až v roku 1893, prvé slovenské učebnice tlačené Braillovou abecedou vyšli za Prvej ČSR po roku 1923. Rodný dom Louisa Brailla v roku 1956 upravili na múzeum.

 

Brailovo písmo sa v súčasnosti využíva aj v tabletoch. Na Slovensku zrakovo postihnutým ľuďom pomáha Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS).

 

Zdroje:

www.worldblindunion.org

www.coupvray.fr

www.braillenet.org

louis_braille/maisnat.htm

www.braille.be

www.unss.sk

www.skn.sk www.svetandroida.cz/vedci-vyvinuli-dalsi-displej-s-hmatovou-odezvou-p oslouzi-nevidomim/ www.root.cz/zpravicky/levny-tablet-pro-nevidome-vykresli-braillovo-pi smo/reklama


Zdroj: TASR, netky BL

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok