Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
22. sep. 2020Móric
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
19.01.2018 06:00 Ekonomika
Majitelia áut pri dani z motorových vozidiel často robia chyby
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.01.2018 06:00 Ekonomika

Majitelia áut pri dani z motorových vozidiel často robia chybyBRATISLAVA - Už len necelé dva týždne zostávajú na podanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel a zaplatenie tejto dane. Finančná správa sa pri podávaní tohto druhu daňových priznaní stretáva s mnohými chybami.


Termín na podanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel (DP k DzMV) a jej zaplatenie je 31. január. V záujme finančnej správy a daňovníka je, aby boli daňové priznania vyplnené bez chyby. Preto finančná správa zosumarizovala prehľad najčastejších chýb, s ktorými sa pri tomto type daňových priznaní stretáva.

 

Ide napríklad o to, že daňové subjekty zaplatia daň, ale nepodajú daňové priznanie alebo podajú daňové priznanie, ale nezaplatia daň. Pri elektronickom podaní DP daňové subjekty zašlú viackrát rovnaké daňové priznanie. Taktiež daňové subjekty nesprávne vypočítajú preddavky alebo si neuvedomia, že im vyplýva povinnosť platenia preddavkov zo zákona, prípadne daňové subjekty nesprávne identifikujú platbu – treba si dať preto pozor na uvádzanie základného čísla účtu (prideleného OÚD – osobného účtu daňovníka správcom dane), uvedenie správneho predčíslia bankového účtu, ktoré je pre DzMV 501163, správne uvedenie IBAN, ktorý si vie z predčíslia účtu a OÚD daňový subjekt vygenerovať sám.

 

Pomôcku nájde na portáli finančnej správy v časti "Platenie daní". Pomerne časté pochybenie je v tom, že daňovníci odovzdajú neúplne alebo nesprávne vyplnené DP. Chýba napríklad podpis, dátum aj iné údaje, nie sú vyplnené všetky súčtové riadky, nesprávne zaokrúhlia daň, nesprávne uvedú ročné sadzby dane.

 

DP k DzMV podávajú daňové subjekty, ktoré používajú vozidlo evidované v Slovenskej republike na podnikanie. Právnické osoby zapísané v obchodnom registri, resp. daňové subjekty, ktoré sú povinné komunikovať s finančnou správou elektronicky a týka sa ich povinnosť podať DP k DzMV, musia podať toto daňové priznanie výhradne elektronicky. Pokiaľ by právnická osoba podala daňové priznanie v papierovej forme, daňový úrad ho nebude môcť akceptovať.

 

Subjekty, pre ktoré nie je elektronická komunikácia povinná, môžu DP k DzMV doručiť osobne alebo poslať poštou na daňový úrad. DP k DzMV sa podáva na daňový úrad miestne príslušný podľa trvalého pobytu fyzických osôb alebo podľa sídla právnických osôb.

 

Informovala o tom Ivana Skokanová, hovorkyňa finančnej správy.

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  netky.sk/MBNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok