Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. máj. 2023Ferdinand
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
15.03.2022 11:19 Utečenci
Pozor na podvodné zbierky pre Ukrajincov! Ako ich odhaliť?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.03.2022 11:19 Utečenci

Pozor na podvodné zbierky pre Ukrajincov! Ako ich odhaliť?



BRATISLAVA - Kyberpodvodníci zneužívajú aj vojnu na Ukrajine. Kradnú osobné údaje aj heslá k bankovým účtom. Pred nárastom kybernetických útokov v tomto čase už varovalo Národné centrum kybernetickej bezpečnosti Slovenska.


Škody spôsobené podvodníkmi eviduje aj poisťovňa Uniqa. Hlásenia sa týkajú najmä falošných zbierok, phishing mailov a podvodných sms, cez ktoré sa podvodníci dostali k osobným údajom a heslám k bankovým účtom.

 

 

Softvérové spoločnosti už varovali pred falošnými humanitárnymi zbierkami, ktoré vznikli krátko po začiatku konfliktu na Ukrajine a hoci sa zatiaľ objavili v zahraničí, predpokladá sa, že čoskoro dorazia aj na Slovensko. Bankové účty, na ktoré majú peniaze smerovať, sa preukázateľne nedajú spojiť s legitímnym subjektom a šíria sa najmä na sociálnych sieťach či prostredníctvom e-mailov.

 

Prečítajte si tiež: Poradca Volodymyra Zelenského predpovedal koniec vojny

 

„Ak chcete našim ukrajinským susedom finančne pomôcť, odporúčame urobiť tak len cez overené organizácie, ktoré majú v tejto oblasti dlhoročné skúsenosti,“ poradil manažér poistenia majetku poisťovne Zdeněk Hruška. Odborníci varujú, že základom podvodných mailov je vždy obsah, ktorý má v tomto čase vyvolať silnú emóciu, pre ktorú je obeť náchylnejšia kliknúť na nebezpečný link, alebo stiahnuť si do svojho zariadenia škodlivú prílohu.

 

 

Obrana je podľa poisťovne jednoduchá – nikdy neklikať na prílohy v podozrivých e-mailoch. Nikdy neposielať svoje platobné údaje, a to ani vtedy, keď niekto zavolá. Neoznamovať bankové autorizačné SMS kódy ani iným spôsobom neautorizovať platbu cudzej osobe. „Kontrolujte e-mailové adresy, odkiaľ vám správa prišla. Spravidla sa ukáže, že nejde o oficiálny kontakt odosielajúcej inštitúcie. Napovedať môže niekedy aj nedokonalá slovenčina. Kontrolujte správnosť webových adries. Dajte si pozor na nezvyčajné výzvy ohľadom využitia aktivačného kľúča vášho internetového bankovníctva alebo na podozrivé e-maily informujúce o zablokovaní vášho účtu,“ konštatovala poisťovňa.

 

Možno vás zaujme: Nemusíte ich vyhadzovať! Slovenská firma dokáže využiť staré batérie z elektromobilov



reklama


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Dedík

Foto:  TASR, Unsplash



Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok