Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. apr. 2023Hugo
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
14.03.2023 11:30 Environetky
Hodnoty jemných prachových častíc vo vzduchu takmer všade presahujú limity
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.03.2023 11:30 Environetky

Hodnoty jemných prachových častíc vo vzduchu takmer všade presahujú limityBERLÍN - Takmer všetci obyvatelia Zeme dýchajú vzduch znečistený jemnými prachovými časticami. Len 0,001 percenta populácie obýva miesta, kde hodnoty týchto veľmi malých častíc vo vzduchu nepresahujú povolené limity. Vyplýva to z výsledkov štúdie zverejnenej v časopise Lancet Planetary Health, informovala v utorok agentúra DPA.


Najvyššia denná hodnota vystavenia sa jemným prachovým časticiam, známym aj ako PM2,5, bola podľa štúdie v roku 2019 celosvetovo prekročená v priemere v 70 percentách dní. Častice PM2,5 majú priemer menší ako 2,5 mikrometra – jeden mikrometer je len jedna tisícina milimetra. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v roku 2021 znížila povolenú ročnú úroveň vystavenia sa PM2,5 z desať na päť mikrogramov na meter kubický vzduchu.

 

Výskumná skupina vedená profesorom Yumingom Guom z univerzity v austrálskom Melbourne na základe výsledkov meraní a počítačových modelov skúmala globálnu úroveň znečistenia časticami PM2,5 v rokoch 2000-2019. Svoje zistenia publikovala v spomínanej štúdii v Lancet Planetary Health. Podľa vedcov bola v tomto období priemerná ročná hodnota PM2,5 v ovzduší 32,18 mikrogramov (μg) na meter kubický vzduchu. Najviac jemných prachových častíc (50 μg) bolo nameraných na východe Ázie, následne v južnej Ázii (37,2) a na severe Afriky (30,1). Naopak najnižšie hodnoty bádatelia zistili v Austrálii a na Novom Zélande (8.5 μg), v Oceánii (12,6) či v Južnej Amerike (15,6).

 

Úroveň PM2,5 v Európe však podľa štúdie v sledovanom období klesla, rovnako ako v severnej Amerike a Afrike. V roku 2000 boli Európania vystavení nadmernej hodnote jemných prachových častíc 60 percent dní v roku, zatiaľ čo v roku 2019 to bolo len 25 percent dní. WHO upozorňuje, že každoročne zomrie na celom svete sedem miliónov ľudí na následky znečistenia ovzdušia. reklama


Zdroj: TASR / KB Netky

Foto:  pixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
BANNER_13_REPLACE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok