Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
22. jan. 2021Zora
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Európsky parlament, Štrasburg
Európsky parlament, Štrasburg
19.09.2019 16:45 Zahraničie
Európsky parlament prijal uznesenie, v ktorom vzdal hold obetiam totality
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.09.2019 16:45 Zahraničie

Európsky parlament prijal uznesenie, v ktorom vzdal hold obetiam totalityBRUSEL/ŠTRASBURG - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) navrhli počas dnešného dňa v Štrasburgu, aby bol deň 25. máj vyhlásený za Medzinárodný deň hrdinov boja proti totalite.


Pri príležitosti 80. výročia začiatku druhej svetovej vojny EP upozornil na to, že je dôležité pamätať na tragickú minulosť Európy, aby sa zachovala budúcnosť kontinentu. Európsky parlament vzdal hold obetiam stalinizmu, nacizmu a iným totalitným a autoritárskym režimom v uznesení, za ktoré sa vyslovilo 535 poslancov, 66 bolo proti a 52 sa zdržali hlasovania.

 

 

Poslanci 80 rokov po nacisticko-sovietskej zmluve známej ako Pakt Molotov-Ribbentrop požadujú "spoločnú kultúru spomienok", čo má posilniť odolnosť Európanov voči moderným hrozbám pre demokraciu. Pripomenuli, že európska integrácia bola už od svojho začiatku reakciou na utrpenie spôsobené dvoma svetovými vojnami a bola postavená ako model mieru a zmierenia založený na hodnotách spoločných pre všetky členské štáty. "Európska únia je preto osobitne zodpovedná za ochranu demokracie, dodržiavanie ľudských práv a právny štát," uvádza sa v uznesení.

 

 

Parlament chce, aby členské štáty EÚ podporovali vzdelávanie o našich spoločných európskych dejinách, najmä medzi mladšou generáciou, začlenením histórie do učebných osnov a učebníc všetkých škôl v Únii. Poslanci zároveň navrhli ustanoviť 25. máj za Medzinárodný deň hrdinov boja proti totalite s cieľom poskytnúť budúcim generáciám "jasný príklad správneho postoja, ktorý treba prijať voči hrozbám totalitného zotročenia".

 

 

Deň 25. máj je dňom výročia popravy poľského hrdinu a protinacistického bojovníka Witolda Pileckého, ktorý ako prvý odhalil zverstvá v koncentračnom tábore Osvienčim, odkiaľ sa mu podarilo utiecť. Popravil ho komunistický režim v roku 1848 na základe vykonštruovaných obvinení zo špionáže a ďalších zločinov.

 

 

Politici odsúdili extrémistické a xenofóbne politické sily v Európe za skresľovanie historických faktov a za používanie symbolizmu a rétoriky totalitnej propagandy vrátane rasizmu, antisemitizmu a nenávisti voči sexuálnym a iným menšinám. Parlament v tejto súvislosti vyzval členské štáty, aby bojovali proti nenávistným prejavom a násiliu na internete či verejných priestranstvách.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky LČ

Foto:  Pixabay, TASR, InstagramNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok