Béla
Bugár

Zuzana
Čapútová

Eduard
Chmelár

Štefan
Harabin

Marian
Kotleba

Milan
Krajniak

František
Mikloško

Rober
Mistrík

Róber
Švec

Bohumila
Tauchmannová

Juraj
Zábojník

Maroš
Šefčovič

Ivan
Zuzula

Jozef
Menyhárt

Martin
Daňo
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. feb. 2019Lívia
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
12.06.2018 22:06 Relax
EÚ vyhlásila súťaž na projekt raketových nosičov pre ľahké družice
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.06.2018 22:06 Relax

EÚ vyhlásila súťaž na projekt raketových nosičov pre ľahké družiceBRUSEL - Európska komisia (EK) v utorok oznámila, že otvorila súťaž zameranú na vytvorenie európskej nízkonákladovej nosnej rakety pre vypúšťanie družíc na obežnú dráhu nad Zemou. Víťaz získa cenu vo výške desať miliónov eur.


Cena je súčasťou pilotného projektu Európskej inovačnej rady (EIC) a bude udelená za vytvorenie inovatívneho, komerčne životaschopného a lacného riešenia kozmických nosičov. Exekutíva EÚ pripomenula, že vesmírna technológia a údaje a služby ňou poskytované sa stali nenahraditeľnými v každodennom živote Európanov a Únia musí presadzovať svoje strategické záujmy v tejto oblasti.

 

Európska komisia 6. júna v rámci návrhov pre budúci dlhodobý rozpočet EÚ (2021-2027) odporučila vyčleniť 16 miliárd eur na oblasť vesmírnej politiky s cieľom udržať a naďalej posilňovať vedúce postavenie EÚ vo výskume vesmíru.

 

Malé a ľahké družice sú podľa EK rozhodujúce pre zlepšenie prepojenia založeného na vesmírnej technológii, internetových služieb, mapovania Zeme a navigácie. EÚ si stanovila za cieľ zabezpečiť vlastné špecializované kozmické nosiče pre malé a ľahké družice, aby mohla vyvíjať nezávislý vesmírny program.

 

Cena v hodnote desať miliónov eur je v súlade s cieľmi Európskej vesmírnej stratégie, ktorej zámerom je posilniť autonómne snahy EÚ pri dobýjaní vesmíru a podporiť rozvoj tzv. kozmického trhu.

 

Termín uzávierky na podanie žiadostí o zapojenie sa do súťaže bol stanovený na 1. júna 2021. Komisia chce poskytnúť záujemcom dostatok času na rozvoj nových modelov raketových nosičov. Plusové body udelí EK tým spoločnostiam, ktorým sa už podarilo vypustiť na obežnú dráhu ľahké družice a ktoré vypracovali koncepciu raketových nosičov do dátumu uzávierky.

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok